Robin Vogel: Türkiye'deki ekolojik mücadele bize umut veriyor

img

İSTANBUL – SYKP’nin “Ekolojik Politik” başlığı ile düzenlenen konferansta konuşan Hambach Direnişi’ni aktarmak üzere söz alan Robin Vogel, tüm karanlığa karşı Türkiye’de bir ekoloji mücadelesi yürütüldüğünü ve bu mücadeleden umut aldıklarını belirtti. 

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), "Ekolojik Politik" başlığıyla Şişli Belediyesi Cemil Candaş Kültür Merkezi'nde konferans düzenledi. İki gün devam edecek olan konferansa çok sayıda ekolojist katıldı. 
 
“Doğanın ve Emeğin Sömürüsüne Son” isimli sinevizyon gösterimi ile başlayan konferans “Doğal Varlıkların Talanına Son” başlığında yapılan oturum ile davam etti. Moderatörlüğünü Türkiye Mimar Mühendisleri Odası (TMMOB) Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Küçük’ün yaptığı oturumda, Yunanistan SOS Khalkidiki Çevre Hareketi’nden Nikos Anastasiadis, Taksim Dayanışması’ndan mimar Mücella Yapıcı, Ege Çevre Kültür Platformu (EGEÇEP) Eşsözcüsü Alime Mitap, Büyük Menderes İnisiyatifi’nden Mehmet Zenci konuştu. 
 
‘TARİHİMİZİN EN BÜYÜK EKOLOJİK HAREKETİ’
 
Konferansa katılmaktan mutluluk duyduğunu belirten Yunanistan SOS Khalkidiki Çevre Hareketi’nden  Nikos Anastasiadis, Eldorado Gold Şirketi’nin Khalkidiki’de madenciliğin ormanların ağaçsızlandırılması sonucu ortaya çıktığını belirterek, “Yunanistan’da büyük bir ekolojik hareket ortaya çıktı. Şuanda ülkemiz tarihindeki en büyük en uzun hareket olduğunu söyleyebiliriz. Pek çok protesto gerçekleşti. 450 işçi sınıfından insan buraya karşı çıktığı için mahkeme önüne çıkmak zorunda kaldı” dedi. Altının arandığı arazi de başka hiçbir şeyin yapılamasına izin verilmediğini sözlerine ekleyen Anastasiadis, “Şirket her aileden bir kişiyi işe almak istiyor. Böylece bu bölgedeki toplumsal desteği satın almak istiyorlar. Özel polis kuvvetleri sabahın köründe evleri basıyor insanları gözaltına alıyor tutukluyor. 75 yaşındakini de tutukluyorlar, çocukları da tutukluyorlar işçileri de tutukluyorlar. Ne yazık ki Syriza Hükümeti Eldorado Gold şirketini ülkeden çıkaracağına dair bir güvence vermiyor. Talebimiz şudur hükümet Eldorado Gold ile yaptığı anlaşmayı iptal etmeli. Zararları karşılamalı başka bir şirketle anlaşma yapmamalı. Çevre dostu yatırım programı olmasını istiyoruz” dedi.
 
‘GEZİ MÜCADELELERİ BİRLEŞTİRDİ’
 
Türkiye’de 1980 sonrası doğanın ve emeğin sömürüsünün yanında ciddi anlamda bir kent sömürüsünün de yaşandığını aktaran Taksim Dayanışması’ndan mimar Mücella Yapıcı, “Özellikle kentsel alanda ekolojik mücadeleleri 2000’lerden sonra gördük. Ama Gezi’ye geldiğimizde başka bir şey vardı. Gezi’de kentin içinde kentsel dönüşüm içinde olan mahallelerde mücadele alanları çok gelişmişti. Gezi bütün bu mücadele alanlarının bir araya geldiği bir noktaydı. Hayatın her yanına yapılan saldırıları gören bir yerden başladı Gezi. Gezi’nin ardından çok ciddi ekolojik hareketleri de ortaya çıktı” şeklinde konuştu. 
 
‘FAALİYETLERİMİZ BARIŞÇILDIR’
 
Platformlarının Ovacık’ta altın madenine karşı 1990’lı yıllarından başından filizlenen bir mücadele olduğunu hatırlatan EGEÇEP Eşsözcüsü Alime Mitap ,  “EGEÇEP, yaşam savunucusu kurumların ve bireylerin çalışmaların ve çevre sorunlarını ortaklaştırmak için güç birliğini sağlar. Fonlardan para almaz. Giderlerini kendi bileşenlerinin katkılarından sağlar. EGEÇEP anti-kapitalisttir. Yaşamı yok eden ve çevreyi kirleten savaşa karşıdır. Barıştan yanadır. Faaliyetleri barışçıldır. Sürdürülebilir kalkınma değil sürdürülebilir yaşamdan yanadır. Yatay bir örgütlenmeyi ve yereldeki mücadeleyi esas alır. Bileşenimiz olmayan çevre oluşumlarına destek verir” diye konuştu.  
 
'İKLİMİ DEĞİL SİSTEMİ DEĞİŞTİR'
 
“İklimi değil, sistemi değiştir” başlığıyla düzenlenen ikinci oturumun moderatörlüğünü Halkların Demokratik Partisi (HDP) PM Üyesi Beyza Üstün yaptı. Oturuma Almanya’dan Hambach Direnişçisi Robin Vogel, Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konsey üyesi Ahmet Soysal, Mezopotamya Ekoloji Hareketi’nden Talat Çetinkaya, Ortadoğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ) Kavaklık Direnişi’nden Umut Hasanoğlu ve Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) İstanbul Şube Başkanı Meryem Kayan konuşmacı olarak katıldı.
 
'EKOLOJİ POLİTİK BİR MÜCADELEDİR'
 
Oturumun başında kısa bir konuşma yapan HDP PM Üyesi Beyza Üstün, birlikte mücadele yürütmenin önemine dikkat çekti. “Burada buluşan bütün sosyalistler, tüm kadınlar, halk mücadelesi yürütenler, siyasi partiler ve örgütlerden gelen sizler artık  ‘ekoloji siyasetler üstü’ demeyecek. Ekoloji politik bir mücadeledir. Tam da siyasi bir mücadeledir. Bunu bizlere mücadele alanında hepiniz öğrettiniz. Yolunuz, yolumuz açık olsun” dedi.
 
'TÜRKİYE'DEKİ MÜCADELE BİZE UMUT VERİYOR'
 
Hambach Direnişi’ni aktarmak üzere söz alan Robin Vogel, tüm karanlığa karşı Türkiye’de bir ekoloji mücadelesi yürütüldüğünü ve bu mücadeleden umut aldıklarını belirti. İklim bilimcilerin önümüzdeki 300 yıl içinde deniz seviyesinin 2 buçuk ile 6 metre yükseleceği konusunda uyardığını hatırlatan Vogel, küresel ısınmanın 1 buçuk santigrad dereceyle sınırlandırılmadığı takdirde birçok aralarında İstanbul’un da olduğu birçok bölgenin sular altında kalacağını söyledi.
 
'KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAŞLADI'
 
TTB Merkez Konsey üyesi Ahmet Soysal da yaptığı konuşmada, ekoloji saldırılarına karşı son derece duyarlı olduklarını dile getirdi.  Stratosferdeki ozon tabakasının zayıflamasıyla bu çöküşün başladığını dile getiren Soysal, “Bizim ülkemiz son dönemde en büyük plastik atık ithalatçılarından biri” dedi. Bazı akademisyenlerin insan eliyle yapılan küresel iklim değişikliğinin olmadığına inandığına dikkat çeken Soysal, 1824 yılından Fourier, sera etkisiyle birlikte küresel iklim değişikliğinin başladığını söyledi.
 
'EMEK VE EKOLOJİ AYRI TUTULMAMALI'
 
ÇMO İstanbul Şube Başkanı Meryem Kayan, “Doğanın ve emeğin sömürüsüne son” sloganını “Dünyanın bütün ekolojistleri birleşin” sloganına dönüşmesini temenni ettiğini belirtti. Ekoloji mücadelesinin bugün sadece yeşil ya da doğa mücadelesi değil tam olarak yaşam mücadelesi olduğunu kaydeden Kayan, ekolojinin emek mücadelesinden ayrı tutulmaması gerektiğini vurguladı. Kayan, ortak mücadelenin kapitalizm olduğunun altını çizdi.
 
 Mezopotamya Ekoloji adına konuşan Talat Çelik ise ekoloji direnişinin nasıl bir paradigma haline gelir ve hayatını her alanında yaşamı inşa etme şekline dönüşeceğinin tartışılması gerektiğini söyledi. Yeni yaşamın nasıl örüleceği sorularının cevap bulması gerektiğini belirten Çelik, yeni bir sistem istediklerini söyledi. “Yeni yaşamı inşa etmek, ekoloji mücadelesiyle nasıl olur?” sorusunun çok önemli olduğunu kaydeden Çelik, ekoloji mücadelesini yan güçler olarak görerek yeni yaşamı inşa etmenin mümkün olmadığının altını çizdi.
 
 
 
 
 

Diğer başlıklar

21:16 İntiharlardan sonra ‘siyanüre’ yasak geldi
20:56 Tutuklu Kürt siyasetçi Eskicioğlu yaşamını yitirdi
20:49 Manisa’da kadın cinayeti, Kayseri’de katletme girişimi
20:32 'Savaşlar çocukların yaşam hakkını yok ediyor'
20:20 Korkusuz Gazetesi yazarı Takan saldırıya uğradı
20:18 Dawn Sendromlu çocuklar için uçurma etkinliği
19:59 Anarşist Kadınlar'dan eril medyaya: İsyanımızı satır aralarına saklayamazsınız
19:53 CHP’li Özkoç: Erken seçimin bir an önce olmasını biz de isteriz
19:50 Güleda Cansel'in katledilmesini protesto ettiler
19:40 Suruç anması 52’nci ayında: Suruç halkının iradesinin yanındayız
18:36 İHD Antep Şubesi: Gözaltına alınanlar serbest bırakılsın
17:54 ‘Türkiye’nin çocuk haklarına dair çekince koyduğu maddeler kaldırılsın’
17:49 Akpazar eylemi: Halk iradesi yetkisiz kılındı
17:20 Tanrıkulu: Belediye başkanı oldukları için tutuklandılar, başka neden yok
17:04 Grup Yorum üyelerinin tahliyesine itiraz
17:00 Eşbaşkanlık sistemi için verilen soru önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi
16:56 Ailesini rehin alan erkekten ilginç savunma!
16:48 Suruç Belediye Eşbaşkanı Çevik tutuklandı
16:47 11 avukatın müdafiliklerini yasaklayan karara itiraz
16:27 Küçükçekmece’de bir kişi evinde ölü bulundu
16:18 Suruç Belediye Eşbaşkanı Çevik hakkında tutuklama talebi
16:15 '15 yıl önceki şarkıya dava’
16:01 Cinsel saldırı davasında beraat
15:26 Maaşlarını alamayan işçiler eyleme başladı
15:25 Grup Yorum üyelerine tahliye
15:19 ‘Çocuk hakları için anlayış değişikliğine ihtiyaç var’
15:08 Kayyumun kapattığı Amida Jîn Kadın Danışmanlık Merkezi yeniden açıldı
15:01 Çet’in avukatları: İntiharla başladı cinsel saldırı olduğu ortaya çıktı
14:47 Kentlerde 25 Kasım çağrıları
14:41 Türkiye’de 3 bin çocuk cezaevinde
14:39 Baydar: HDP'nin mevzileri terketmemesi gerekir
14:29 Tiryaki’den Soylu’ya: FETÖ’cülerin taktiğini uygulayıp, delil yarattınız
14:11 Polis ev baskınında para çaldı iddiası
14:00 Yakıt yüklü TIR devrildi: 2 yaralı
13:48 HDP deklarasyonu açıklandı: Kazanımları koruma kararı ve erken seçim çağrısı
13:34 Buldan: Halkın emaneti onurumuzdur, teslim etmeyeceğiz
Temelli: Bu gidişatı durdurabiliriz
13:30 Tanrıkulu'dan Çocuk Hakları Raporu: 59 bin çocuk cinsel istismara uğradı
13:28 Dev Yapı-İş Sendikası Demir’in serbest bırakılmasını istedi
13:15 HDP’den Kayyum Raporu: Gasp ve düşman göstergesidir
12:54 'Sine- i millet' önerisine yanıt Barış Annesi'nden geldi
12:48 Bağlar’da saldırıya uğrayan Güney Koreli Kim yaşamını yitirdi
11:47 Aldar Xelil: Direniş uluslararası boyut kazandı, birlik olalım
11:44 Şule Çet davasında sanık Çağatay Aksu’ya 'müebbet' hapis istemi
11:29 Birleşik Metal İş'ten eylemdeki işçilere müdahale
11:20 HDP'liler tokalaşmayan Soylu'yu fotoğraflarla protesto etti
11:07 Elektrik hattında çalışan işçi akıma kapıldı
11:01 Şule Çet Davası başladı: Erkek adaleti teşhir etmeye devam edeceğiz
10:58 HDP kayyumlara karşı tutum belgesi açıklamak üzere toplandı
10:49 HDP ve DBP Antep il eşbaşkanları tutuklandı
10:37 Kayyumun daire başkanı görevden alındı
10:22 Safitürk Davası yarın görülecek
10:01 Osmaniye Cezaevi’nde açlık grevi 9’uncu gününde
10:00 Suruç Belediyesi Eşbaşkanı Çevik polise ifade vermedi
09:47 Seyhan'da patlayan bomba maddi hasara yol açtı
09:32 Şule Çet İçin Adalet Komisyonu’ndan çağrı: Şiddete karşı ses çıkartalım
09:30 Şırnak’ta her 2 günden biri yasak
09:22 5 Haziran'la ilgili ek iddianame: Biri emniyet müdürü 5 polise dava
09:18 Çocuk işçiliği Suriyeli göçmenlerle birlikte büyüdü
09:11 ‘Kürt çocukları hala anadillerinde eğitime erişemiyor’
09:10 Önce görevden uzaklaştırıldı sonra ifadesi alındı
09:09 10 ilin havası 13 termik santralle kirletilecek!
09:08 Kaz Dağları haberleri gazetecilerin iddianamesine suç delili yapıldı
09:07 Doğan: Çocuğu korumak için daha net yasalar çıkarılmalı
09:06 Bin 679 öğretmen AİHM’e gidiyor
09:05 25 Kasım'da ilk kez kadın eylemine katılacak: Çığlığımız sinerji oluşturacak
09:04 Kanar: Yargı paketlerinin reformla bir ilgisi yok
09:03 Demiri dövmek yetmiyor severek işlemek gerek
09:00 Kelebeklerden bu yana şiddete karşı mücadele sürüyor
09:00 Tümüklü: Söz hükmünü yitirdi, pratikte buluşma zamanı
09:00 HDP Van İl Eşbaşkanı Ökkeş Kava: Bizler başaracağız onlar kaybedecek
09:00 Öşvank Manastırı'na 8 aydır iskele kurulamadı
09:00 20 KASIM 2019 GÜNDEMİ
08:32 PEN Almanya'dan Ahmet Altan'a Onur üyeliği
08:32 Pengaton: Türkiye’nin saldırıları DAİŞ’in örgütlenmesine olanak sağladı
19/11/2019
22:47 HDP’nin EYT’liler için verdiği önerge reddedildi
21:43 HDP Antalya il yöneticisi tutuklandı
20:09 Kadın cinayetlerini protesto eden kadınlar gözaltına alındı
19:59 Af Örgütü: İran’daki protestolarda 106 kişi yaşamını yitirdi
19:42 Kalın: ABD ve Rusya'nın mutabakat şartlarını yerine getirmesini bekliyoruz
19:25 ÖDP: AKP halkı uçuruma sürüklüyor, ölümlerden o sorumlu
18:54 Ağrı’da HDP’liler gözaltına alındı
18:52 AİHM Türkiye’yi ‘Cenazeye katılmak suç değil’ diyerek tazminata mahkum etti
18:02 Dargeçit’te 10 kişinin gözaltı süreleri uzatıldı
17:53 Mülkiyeliler Birliği: Dekan ve şiddet uygulayanlar hakkında soruşturma açılsın
17:30 TGS: Gazetecilerin hakları yüksek yargı kararlarıyla budanıyor
17:14 ‘Kadına şiddet araştırılsın’ önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi
17:06 Erdoğan: Biz istihdam oluşturamadık diye değil, iş arayanlar arttı diye işsizlik artıyor
16:35 Urfa'da yasaklar 1 ay uzatıldı
16:34 Akpazar’da eylem 7’nci gününde: Kayyum gidecek
16:29 AKP’li Ünal’dan Kadirova’ya suçlama: Şizofreni belirtileri vardı
15:49 Avukatlar İmralı için başvuru yaptı
15:49 Türkiye’ye yasa dışı para transferine baskın
15:37 Kılıçdaroğlu: Kayyum, Seçimi kazandığın için seni cezalandırıyorum demek
15:26 Irak Askeri İstihbaratı: DAİŞ yöneticileri Türkiye’de
15:18 Rusya'dan Çavuşoğlu'na yanıt: Şaşkınlıkla karşıladık
15:09 Atılım Gazetesi çalışanları: Tek bir adım geri atmayacağız
15:01 Antalya'da kadınlar alanlarda olacak
14:55 Antep’te 4 kişi tutuklandı
14:53 Cebeci’de öğrencilere saldırı
14:52 İHD: Çocuk hakları bir insanlık meselesidir