3 kentte hasta tutuklular için eylem: Adalet ve Sağlık bakanlıkları soruna el atmalı

img
HABER MERKEZİ - İstanbul, Ankara ve İzmir'de eylemler düzenleyen insan hakları savunucuları, hasta tutukluların serbest bırakılmasını istedi. Eylemlerde, "Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı bir araya gelerek bu hasta mahpuslar sorununa acil olarak el atmalı ve cezaevlerinden durumu ağır olan mahpuslar tahliye edilmelidir" denildi. 
 
İnsan Hakları Derneği İzmir ve İstanbul şubeleriyle Hasta Maphuslara Özgürlük İnisiyatifi, düzenledikleri eylemlerle hasta tutukluların serbest bırakılmasını istedi. 
 
İZMİR 
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi Cezaevi Komisyonu, "Hasta tutsaklar serbest bırakılsın" talebiyle Konak ilçesi eski Sümerbank önünde açıklama yaptı. "Ağır hasta mahpuslar ölüyor" pankartının açıldığı eylemde, 2014 yılında Mardin'in Dargeçit ilçesinde 17 yaşında gözaltına alınıp tutuklanan Kadri Sancar’ın durumuna dikkat çekildi. 
 
Eylemde açıklama yapan İHD Şube Yöneticisi Cemile Karakaya, Sancar'ın 17 yaşında iken bir şikayet üzerine gözaltına alınıp tutuklandığını bir süre Midyat Cezaevi'nde tutulduğunu söyledi. 
 
HEPATİT B TANISI KONDU
 
Sancar'ın daha sonra ailesine dahi haber verilmeden Şakran Kapalı Çocuk Cezaevi'ne getirildiğini  18 yaşını doldurunca da 1 Nolu T Tipi'ne alındığını belirten Karakaya, "Öncelikle 20'lik diş sorunu yaşadığı, bu dişlerin diğer dişleri sıkıştırması sonucu dişlerde bozulma olduğu ve bu bozulmadan dolayı diş etleri ve ağzında yaralar oluştuğunu bildirmişlerdir. Oluşan bu yaralar yemek yemesini zorlaştırdığından belirgin bir kilo kaybı yaşamıştır. Bir sorun da karaciğerinde yaşamıştır. Yapılan biyopsi sonucunda kan değerleri yüksek çıkmış ve bununla ilgili ilaç kullanmaya başlamıştır. Daha sonra yapılan tetkikler sonucunda kendisine Hepatit B tanısı konulmuştur" dedi. 
Sancar'ın gözaltında gördüğü şiddetten dolayı sağ gözünde görme kaybı oluştuğunu ve 5 metre öteyi görmekte sıkıntı yaşadığına işaret eden Karakaya, Sancar'ın tedavisinin yapılması ve hasta tutukluların serbest bırakılması gerektiğini söyledi. 
 
İSTANBUL  
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu’nun hasta tutukluların serbest bırakılması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda yapmak istediği "F Oturumu", 398’inci haftasında polis tarafından engellendi. Eylem, engelleme üzerine İHD İstanbul Şubesi binasında gerçekleştirildi. “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır” ve “398. F oturumu hasta mahpus Cemil İvrendi serbest bırakılsın” pankartları açıldı.
İHD Hapishane Komisyonu üyesi Mehmet Acettin, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine değinerek, 10 Şubat tarihinde açılan Maraş Türkoğlu Ceza İnfaz Kurumu'nda yaşanan ihlalleri sıraldı. 
 
‘AMELİYAT SONRASI KANAMASI DEVAM ETTİ’
 
Maraş Türkoğlu 1 No’lu L Tipi Cezaevinde olan ağır hasta tutuklu Cemil İvrendi’nin durumuna dikkat çeken Acettin, “Cemil İvrendi, 25 yıllık hapis süresinde Türkiye'nin pek çok hapishanesine sürgün edilmiştir. Cemil İvrendi birçok hastalıkla başa çıkmaya çalışmaktadır. İvrendi 2002 yılında açık kalp ameliyatı olmuş ve bundan sonra kendisine sürekli kullanması için verilen kan sulandırıcı ilaçlar ve yüksek tansiyon ilaçları nedeniyle ciddi sağlık sorunları yaşamaya başlamıştır. Bu ilaçlardan sonra makat bölgesinde yumurta büyüklüğünde yara çıkmış, sık sık kanaması olmaya başlamıştır. Dayanılmaz acılar ve ağrılarla 2008 yılında Erzurum Devlet Hastanesi'nde ameliyat edilir. Ameliyat sonrası hem yarası kapanmaz hem de kanaması devam eder” ifadelerini kullandı.
 
‘AYAKTA DURMAKTA ZORLANMAKTADIR’
 
“İvrendi, kanamaların artması yüzünden kadın pedi kullanmaya başlamıştır” diyen Acettin, “2015 yılında götürüldüğü Eskişehir Devlet Hastanesi tarafından anal fistül takılır. Yaklaşık 10 gün hastanede kalır ailesinden hiç kimsenin refakatçi olarak kalmasına izin verilmez. Yine 2017 yılında çok şiddetli kanamalar nedeniyle önce Eskişehir Devlet Hastanesi'ne sonra da Gazi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürülür ancak tedavi edilmez” diye belirtti. 26 Şubat 2018'de durumu ağırlaşınca Mersin Devlet hastanesine yatırılan İvren'dinin ameliyat edilmediğini söyleyen Acettin, “Ailesinin refakat etmesine yine izin verilmemiştir. Cemil İvrendi'nin kalp ilaçları nedeniyle yaşadığı sorunları sadece makat bölgesi ile sınırlı kalmamış, çürük dişlerin çekilmesi için tam on yıl beklemek zorunda bırakılmıştır. Kalp, yüksek tansiyon ve kolesterol, sağ böbreğinde taş, sol gözünde sürekli artan görme kaybı ve yaklaşık on yıldır sürekli kanayan yaralarla artık ayakta durmakta bile zorlanmaktadır” diye konuştu.
 
‘BAŞVURULAR REDDEDİLMİŞ’
 
İvrendi’nin kızıyla yaptıkları görüşmeye ilişkin de bilgi veren Acettin, “Türkoğlu'na getirildiğinden bu yana babasının hastaneye hiç götürülmediğini, 2 aydır ilaçlarının bittiğini, ciddi oranda kilo (7-8) kaybı olduğunu, babasının yazdığı dilekçe ve suç duyurularına el konulduğunu, Ekim ayında gerçekleşen saldırıda babasının ağzı kapatılarak yere yatırılıp elleri arkadan bağlanarak darp edildiğini aktarmıştır. Cemil İvrendi’nin 2003, 2010 ve 2014 yıllarında Adli Tıp Kurumuna yaptığı başvurular ise reddedilmiştir”  ifadesinde bulundu. 
 
ANKARA
 
Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi de eylemlerinin 270’inci haftasında Hilvan 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan yüzde 94 engelli hasta tutuklu Emin Güler’in durumuna dikkat çekti. İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi önünde yapılan açıklamaya çok sayıda kişi katıldı. 
İHD Merkez Yürütme Kurulu üyesi Nuray Çevirmen, Emin Güler’in 23 Ekim’de İHD Ankara Şubesi'ne mektup yazarak durumunu aktardığını söyledi. 
 
Güler’in 3 yıldır tutuklu olduğunu vurgulayan Çevirmen, “Güler C5 omurilik zedelenmesi sonucunda Hemipleji-kısmi felç olmuş, bu durumu ile ilgili olarak yüzde 94 engelli heyet raporu bulunmaktadır. Bu hastalığından dolayı hem ayağını hem de sağ kolunu çalıştıramıyor. Ancak merdiven demirlerine tutunarak zorlukla çıkıp inmektedir” dedi.
 
‘FİZİK TEDAVİ MALZEMELERİ VERİLMİYOR’
 
Güler’in yaşadığı sağlık sorunlarından kaynaklı ihtiyaçlarını tek başına gideremediğini aktaran Çevirmen, “Sağlıklı bir insanın dahi zorlandığı koşullarda yüzde 94 engelli raporu olmasına rağmen kendisinin cezaevinde yaşayabilmesinin imkansız olduğunu belirtmektedir. Cezaevinde ancak arkadaşlarının desteğiyle yaşamını idame ettirebiliyor. Sağlık durumunun açık ve net olmasına rağmen şimdiye kadar sağlık boyutuyla ilgili olarak fizik tedavi imkanları sağlanmamıştır. Gereken fizik tedavi malzemeleri de kendisine verilmemiştir” diye konuştu.
 
Birçok hasta tutuklunun cezaevinde kalamaz durumda olmasına rağmen serbest bırakılmadığına dikkat çeken Çevirmen, şunları söyledi: “Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı bir araya gelerek bu hasta mahpuslar sorununa acil olarak el atmalı ve cezaevlerinden durumu ağır olan mahpuslar tahliye edilmelidir."
 
 

Diğer başlıklar

18:54 Ağrı’da HDP’liler gözaltına alındı
18:52 AİHM Türkiye’yi ‘Cenazeye katılmak suç değil’ diyerek tazminata mahkum etti
18:02 Dargeçit’te 10 kişinin gözaltı süreleri uzatıldı
17:53 Mülkiyeliler Birliği: Dekan ve şiddet uygulayanlar hakkında soruşturma açılsın
17:30 TGS: Gazetecilerin hakları yüksek yargı kararlarıyla budanıyor
17:14 ‘Kadına şiddet araştırılsın’ önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi
17:06 Erdoğan: Biz istihdam oluşturamadık diye değil, iş arayanlar arttı diye işsizlik artıyor
16:35 Urfa'da yasaklar 1 ay uzatıldı
16:34 Akpazar’da eylem 7’nci gününde: Kayyum gidecek
16:29 AKP’li Ünal’dan Kadirova’ya suçlama: Şizofreni belirtileri vardı
15:49 Avukatlar İmralı için başvuru yaptı
15:49 Türkiye’ye yasa dışı para transferine baskın
15:37 Kılıçdaroğlu: Kayyum, Seçimi kazandığın için seni cezalandırıyorum demek
15:26 Irak Askeri İstihbaratı: DAİŞ yöneticileri Türkiye’de
15:18 Rusya'dan Çavuşoğlu'na yanıt: Şaşkınlıkla karşıladık
15:09 Atılım Gazetesi çalışanları: Tek bir adım geri atmayacağız
15:01 Antalya'da kadınlar alanlarda olacak
14:55 Antep’te 4 kişi tutuklandı
14:53 Cebeci’de öğrencilere saldırı
14:52 İHD: Çocuk hakları bir insanlık meselesidir
14:49 Bahçeli’den Erdoğan’a EYT desteği
14:45 Kızını öldüren sanık için en ağır cezayı istedi
14:42 Y.O.’yu öldürmeye kalkan sanık Faruk A: Allah’ın izniyle yüzüm ak
14:20 HDP'nin yeni yol haritası ne olacak:
Sine-i millet mi, kazanımları koruma mı?
14:05 Avukatlar MHP'li Sazak hakkında suç duyurusunda bulundu
13:52 Dersim Kadın Platformu 25 Kasım programını açıkladı
13:38 Bağlar'da meclis üyelerinin yerine de kayyum atandı
13:33 Kent Ormanı’nı davasında yürütmeyi durdurma kararı
13:30 'AKP döneminde 47 bin 835 kişi intihar etti'
13:19 Buldan: Bütün kadınların sesi olmaya devam edeceğiz
13:18 Erdoğan: ABD-SGD arasındaki angajmanın bir anda bitmeyeceğinin farkındayız
12:42 Mültecilerin geri gönderilmesiyle ilgili düzenleme Meclis’te
11:48 Siverek'teki katliamı 'azmettirmek'le suçlanan AKP'li İzol’a takipsizlik
11:42 AB bütçesinde Türkiye'ye kesinti
11:34 Toğrul'un istinaf başvurusu kabul edilmedi
11:12 Bismil Belediyesi kayyumu Kürtçeyi sildi!
11:10 Rektör İbiş'i protesto etmek isteyen öğrenciler darp edildi
11:00 Bütçe görüşmelerinde CHP ve HDP’den protesto
10:37 ABD, Türkiye'den DAİŞ’e destek sağlayan üç şirketi yaptırım listesine aldı
10:33 Dengbêjliğin Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınması için kampanya
10:32 Kayyumların tebrik mesaisi
10:28 Yüksekova’da 3 katlı ev kül oldu
10:18 HDP’li yönetici tutuklandı
10:17 Akpazar eşbaşkanları: Kayyum halka hizmet vermemize engel olamayacak
10:16 Özalp'te kararlar kadınlarla birlikte alınıyor
10:01 Dicle Nehri inşaat molozlarıyla dolduruluyor
09:32 Belediye Eşbaşkanlarına 'nükleer silahla öldürme' suçlamasıyla dava açıldı
09:21 Artuklu Belediyesi yol yaptı bir haftada köstebek yuvasına döndü
09:21 Açlık grevindeki tutuklular 7 gündür havalandırmaya çıkarılmıyor
09:20 Sönmez: Kadın sorunları siyasetin asli meselesidir
09:19 Hastanede skandal bitmiyor: Böbrek hastaları 'çöp' odalarında tedavi ediliyor
09:17 Parti faaliyetlerine 'emre aykırı davranış'tan ceza kesildi
09:16 Kürtçe ilk simatiyye: Beyana Xwarinan û Zewqên Wan
09:07 'Suriye’deki azınlıklar için SDG ayakta kalmalı'
09:06 ‘Kayyumlara karşı muhalif demokratik çizgiyi güçlendirmeliyiz’
09:05 Hatimoğulları: SMO’yu kim finanse ediyor?
09:04 Anneleriyle birlikte cezaevinde olan çocuklara tutuklu muamelesi yapılıyor
09:03 Önlem alınmazsa tarihi kilise yıkılacak
09:02 Dernek kapatıldı ama mücadeleyi bırakmadı
09:01 Vanlılar: Savaş ve baskı sürdükçe kriz bitmez
09:00 19 KASIM 2019 GÜNDEMİ
18/11/2019
23:09 Bütçe görüşmelerine ‘Efrin zeytini’ tartışması damga vurdu
22:55 Belediye ile görüşemeyen işportacılar yürüyüş düzenledi
22:38 Kemalbay’dan çalıştırılmayan iş teftiş müfettişlerine ilişkin soru önergesi
22:04 AKP Balıkesir İl Başkanı istifa etti
20:24 Tahrip edilen ‘Dipsiz Göl’ sit alanı ilan edilecek
19:27 İzmir’de trans hakları yürüyüşüne polis engeli
19:12 Atılım Gazetesi’nin etkinliğine bir yasak da İstanbul’dan
19:03 BM: 7,2 milyon çocuk özgürlüğünden mahrum bırakılmış durumda
18:31 Van'da cinsel istismar faili bir kişi tutuklandı
17:49 HDP'li 3 belediye eşbaşkanın gözaltı süresi uzatıldı
17:43 Kayyum belediyeye dev bayrak astı, ilk pozu ise AKP'lilerle verdi
17:22 Kadınlar 25 Kasım etkinliklerinde bir araya geldi
17:13 İzmir ve Osmaniye’de kadın cinayeti
17:05 Anarşist Kadınlar: Evlendirme daireleri kapatılsın
16:46 Tutuklu HDP'li eski vekile yeni dava
16:32 Polis istedi diye DNA örneği alınmak isteniyor
16:18 Akpazar’da kayyum protestosu: Bu ateş onları da yakacak
16:11 Eşbaşkan Çevik’in gözaltı süresi ikinci kez uzatıldı
16:10 HDP’li ve TJA'lı kadınlar cezaevlerindeki hemcinslerine kitap gönderdi
15:48 Suruç Aileleri İnisiyatifi: Hatice Çevik serbest bırakılsın
15:40 Bolivya'da hayatını kaybedenlerin sayısı 23'e yükseldi
15:36 Engin Eroğlu ölümünde otobüs sürücüsü kusurlu bulundu
15:14 Sakarya'daki yangında iki çocuk yaşamını yitirdi
15:01 Antep Valiliği mühendisin ölümünü ideolojik buldu!
14:58 Sur Belediyesi Eşbaşkanı yeni yol yapım çalışmalarını denetledi
14:57 Urfa Büyükşehir Belediyesi Meclisi toplantısında kayyum tepkisi
14:47 Kayyum atanan Derik'te HDP’liler esnafı ziyaret etti
14:39 TMMOB: Çöken camii inşaatı mühendislik ürünü değil
14:30 Dev-Lis: Rabia Naz cinayetinin takipçisi olacağız
14:25 Özsoy: Türkiye Kürt sorunundan kaçamaz
14:19 Meclis’e gönderilen 25 fezlekenin 24’ü HDP’li vekillere ait
14:04 Diyarbakır Emek ve Demokrasi Platformu: İktidar istifa etmeli
13:49 Başkaya: Onlar cezalandırmaya biz doğruyu söylemeye devam edeceğiz
13:46 SMO üniforması giyen DAİŞ üyeleri
12:54 ‘Hasankeyf ve Dicle Vadisi kıyamet günlerini yaşıyor’
12:53 Rusya ve Türkiye’nin devriyesinde bir kadın yaralandı
12:40 Oluç: Demokratik mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz
11:13 Doğayı korumak için fidan diktiler
10:57 Özerk Yönetim: Türkiye'nin DAİŞ ile olan işbirliğini belgeledik