Cumartesi Anneleri: Acılarımız zaman aşımına uğramaz

img

İSTANBUL – Cumartesi Anneleri’nin bu haftaki eyleminde kayıp Hüseyin Toraman’ın ablası Sakine Toraman, “Zaman aşımı deyip dosyaları birer birer kapatmaya çalışıyorlar. Ama onlar bilmiyorlar, anaların acısı, acımız zaman aşımına uğramıyor. Kuşaktan kuşağa aktararak, seni, sizleri aramaktan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

 
Kayıpların akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle sürdürdükleri eylemlerinin 763’ncü haftasında Galatasaray Meydanı’nda buluşmak isteyen Cumartesi Anneleri, bir kez daha polis tarafından engellendi. Cumartesi Anneleri, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nin bulunduğu sokakta eylemlerini gerçekleştirdi. Sokak polis tarafından ablukaya alındı. Cumartesi Anneleri, üzerinde kayıpların fotoğraflarının olduğu tişörtler giyerek, gözaltında kaybedilenlerin fotoğraflarıyla karanfiller taşıdı. 
 
Bu hafta, 27 Ekim 1991’da İstanbul’da gözaltına alınan ve bir daha kendisinden haber alınamayan Hüseyin Toraman’ın akıbeti soruldu.
 
‘KEYFİ BİÇİMDE ENGELLENİYOR’
 
İHD İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon adına Sebla Arcan basın metnini okuyarak, “Tanıklara rağmen, AİHM mahkumiyetlerine rağmen, kamu görevlilerinin açıklamalarına rağmen, bizzat faillerin itiraflarına rağmen, TBMM raporlarına rağmen hukuk işletilmiyor, hakikat ve adalet talebimiz karşılanmıyor. 64 haftadır da uluslararası hukukun ve Anayasa'nın güvencesindeki düşünce, ifade ve barışçıl toplanma özgürlüğümüzü kullanma hakkımız keyfi biçimde engelleniyor” dedi. Taleplerinin çok net olduklarını ifade eden Arcan, güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındıktan sonra varlığı inkar edilen sevdiklerinin ne olduğunu öğrenmek istediklerini vurguladı.
 
‘POLİSLER MÜDAHALE ETMEDİ’ 
 
28 yıl önce gözaltında kaybedilen Hüseyin Toraman için hakikatin ve adaletin peşinde olduklarını dile getiren Arcan, “24 yaşındaki Toraman Gebze'de yaşıyordu. 1 Mayıs için bildiri hazırlama suçlamasıyla hakkında arama kararı vardı. Bu nedenle İstanbul'a taşındı. 27 Ekim 1991 sabahı İstanbul Kocamustafapaşa'daki evinin önünde silahlı, telsizli, sivil giyimli kendilerini polis olarak tanıtan kişiler tarafından 34 ATZ 56 plakalı Beyaz Toros'a zorla bindirilerek kaçırıldı. Kaçırılma semt karakoluna çok yakın bir yerde ve mahalle sakinlerinin gözü önünde gerçekleşti. Olaya tanık olanlar polisi arayıp, bir kişinin silahla kaçırıldığı haberini verdi. Bunun üzerine Çınar Polis Karakolu'ndan bir polis ekibi olay yerine geldi. Görgü tanıklarından bilgi alan polisler bir dükkanın telefonundan görüşmeler yaptıktan sonra olaya müdahale etmeden ayrıldı” diye konuştu.
 
‘OĞLUN CEBİMDE Mİ Kİ ÇIKARAYIM’
 
Baba Ali Rıza Toraman’ın Çınar Karakolu'na giderek neden müdahale etmediklerini sorduğunu ifade eden Arcan, “Karakol amiri Hüseyin'in kaçırılmadığını, siyasi polisler tarafından gözaltına alındığını bu nedenle müdahale edemediklerini söyledi. Baba Toraman karakol amirinin bu beyanını gizlice kaydetti, ses kaydını savcılığa ve dönemin İçişleri Bakanı İsmet Sezgin'e verdi. İstanbul Emniyet Müdürü Mehmet Ağar'la görüşen aileye Ağar, ‘Oğlunuz emniyettedir, merak etmeyin, evinize gidin’ dedi. Oğlunun bulunması için dönemin Başbakan'ı Süleyman Demirel'le görüşen Hatice Toraman'a Demirel, ‘Oğlun cebimde mi ki çıkarıp vereyim’ dedi. Ailenin tüm ilgili kurum ve kişilere yaptığı başvurular sonuçsuz kaldı” diye belirtti.
 
Toraman’ın gözaltına alındığının inkar edildiğini kaydeden Arcan, açılan soruşturmalarda da bugüne kadar herhangi bir sonuç alınmadığını söyledi. Savcıları göreve çağıran Arcan, “Kaç yıl geçerse geçsin Hüseyin Toraman ve tüm kayıplarımızı aramaktan, 64 haftadır bize yasaklanan kayıplarımızla buluşma mekanımız Galatasaray'dan vazgeçmeyeceğiz” dedi.
 
‘YÜZÜNE BAKMAYA BİLE KIYAMAZDI’
 
19 Ekim 1995’te gözaltında kaybedilen Fehmi Tosun’un kızı Besna Tosun, Toraman’ın ablası Sakine Toraman’ın gönderdiği mektubu okudu. Mektupta, “Veda etmeden, helallik almadan gidişler, gönüllerde dönüşsüz olmuyor. 28 yıldır adını koyamadığımız bir zamanda bekler dururuz seni. O pazar sabahı kurulan, ekmeğini getiremediğin kahvaltı sofrası hala yerde. 28 yıldır seni bekliyor. Bir bilsen daha nice sofralar ekmeksiz kaldı senden sonra. Berkin Elvan'ın annesi beklemez mi getirilemeyen ekmeği. Cizre'de elinde ekmeğiyle vurulan 70’lik Mehmet dedenin sofrası hala ekmeksiz değil midir? Hüseyin’im, biliyor musun, İstanbul sokakları ilk sende tanıdı gündüz gözüyle insan kaçırmayı. İnanamadık, nereden bilecektik senden sonra daha yüzlerce canın aynı akıbeti paylaşacağını. Dünyamız karardı, bilirsin ne çok severdi annem seni. Yüzüne bakmaya bile kıyamazdı. Seni bulmak için her şeyi öylece bıraktı. Çalmadığı kapı kalmadı” ifadeleri yer aldı.
 
‘SİZİ ARAMAKTAN VAZGEÇMEYECEĞİZ’
 
Mektupta Toraman, “Sürgünde doğup sürgünde ölen babamı iki yıl önce, senin kaçırıldığın gün toprağa verdik. Ben mi, ben yıllarca sana ağlamadım. Ağlarsam eğer, işte o zaman gerçekten ölürsün sandım” diyerek en çok canını yakan şeyin bu olaylardan kardeşi Toraman’ın habersiz olması olduğunu belirtti. Memleketin dört bir yanında kaybedilen canların sayısının bini bulduğunu belirten Toraman, “Evlatsız bırakılan anne babalar, anne babasız bırakılan evlatlar. Sonra buluşup bir araya geldik. Birlikte sizleri, kaybedilen canlarımızı aramaya başladık. Galatasaray’ı siz kayıplarımızla kavuşma mekanımız eyledik. Acılarımızı dillendirdiğimiz, sorumlulardan hesap sorduğumuz yer oldu Galatasaray. Canım kardeşim, çeyrek asrı aştı adalet arama mücadelemiz. Zaman aşımı deyip dosyaları birer birer kapatmaya çalışıyorlar. Ama onlar bilmiyorlar, anaların acısı, acımız zaman aşımına uğramıyor. Kuşaktan kuşağa aktararak, seni, sizleri aramaktan vazgeçmeyeceğiz!” dedi.
 
‘BELLİ Kİ TEDİRGİN ETTİ’
 
Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Kumi Naidoo ise “Sevdikleriniz için hakikat ve adalete ulaşmak adına on yıllardır sürdürdüğünüz mücadele, insan haklarına saygı gösterilen bir dünya için verilen tüm mücadelelere ilham veriyor” diye konuştu. “Hakikat ve adalet talebiyle her hafta gerçekleştirilen buluşmalarla sürdürdüğünüz cesur, onurlu ve barışçıl mücadele belli ki yetkilileri tedirgin etti” diyen Naidoo, “Yoksa Ağustos 2018'de 700’üncü kez toplanmanızı engellemek için tazyikli su, biber gazı ve plastik mermileriyle polisi çağırmalarının bundan başka ne sebebi olabilir? Sizi susturma girişimlerinde başarılı olamadıklarını gördüğüm için mutluyum. O günkü polis şiddetini gösteren görüntüler dünyanın dört bir yanında izlendi. O görüntüler, sizin mücadele ettiğiniz devlet şiddetinin sembolüdür. Güçlerinin değil, zayıflıklarının sembolüdür” diye konuştu. Naidoo, Uluslararası Af örgütü olarak Cumartesi Anneleri’nin yanında olduklarını ifade etti.
 

Diğer başlıklar

16:35 Urfa'da yasaklar 1 ay uzatıldı
16:34 Akpazar’da eylem 7’nci gününde: Kayyum gidecek
16:29 AKP’li Ünal’dan Kadirova’ya suçlama: Şizofreni belirtileri vardı
15:49 Avukatlar İmralı için başvuru yaptı
15:49 Türkiye’ye yasa dışı para transferine baskın
15:37 Kılıçdaroğlu: Kayyum, Seçimi kazandığın için seni cezalandırıyorum demek
15:26 Irak Askeri İstihbaratı: DAİŞ yöneticileri Türkiye’de
15:18 Rusya'dan Çavuşoğlu'na yanıt: Şaşkınlıkla karşıladık
15:09 Atılım Gazetesi çalışanları: Tek bir adım geri atmayacağız
15:01 Antalya'da kadınlar alanlarda olacak
14:55 Antep’te 4 kişi tutuklandı
14:53 Cebeci’de öğrencilere saldırı
14:52 İHD: Çocuk hakları bir insanlık meselesidir
14:49 Bahçeli’den Erdoğan’a EYT desteği
14:45 Kızını öldüren sanık için en ağır cezayı istedi
14:42 Y.O.’yu öldürmeye kalkan sanık Faruk A: Allah’ın izniyle yüzüm ak
14:20 HDP'nin yeni yol haritası ne olacak:
Sine-i millet mi, kazanımları koruma mı?
14:05 Avukatlar MHP'li Sazak hakkında suç duyurusunda bulundu
13:52 Dersim Kadın Platformu 25 Kasım programını açıkladı
13:38 Bağlar'da meclis üyelerinin yerine de kayyum atandı
13:33 Kent Ormanı’nı davasında yürütmeyi durdurma kararı
13:30 'AKP döneminde 47 bin 835 kişi intihar etti'
13:19 Buldan: Bütün kadınların sesi olmaya devam edeceğiz
13:18 Erdoğan: ABD-SGD arasındaki angajmanın bir anda bitmeyeceğinin farkındayız
12:42 Mültecilerin geri gönderilmesiyle ilgili düzenleme Meclis’te
11:48 Siverek'teki katliamı 'azmettirmek'le suçlanan AKP'li İzol’a takipsizlik
11:42 AB bütçesinde Türkiye'ye kesinti
11:34 Toğrul'un istinaf başvurusu kabul edilmedi
11:12 Bismil Belediyesi kayyumu Kürtçeyi sildi!
11:10 Rektör İbiş'i protesto etmek isteyen öğrenciler darp edildi
11:00 Bütçe görüşmelerinde CHP ve HDP’den protesto
10:37 ABD, Türkiye'den DAİŞ’e destek sağlayan üç şirketi yaptırım listesine aldı
10:33 Dengbêjliğin Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınması için kampanya
10:32 Kayyumların tebrik mesaisi
10:28 Yüksekova’da 3 katlı ev kül oldu
10:18 HDP’li yönetici tutuklandı
10:17 Akpazar eşbaşkanları: Kayyum halka hizmet vermemize engel olamayacak
10:16 Özalp'te kararlar kadınlarla birlikte alınıyor
10:01 Dicle Nehri inşaat molozlarıyla dolduruluyor
09:32 Belediye Eşbaşkanlarına 'nükleer silahla öldürme' suçlamasıyla dava açıldı
09:21 Artuklu Belediyesi yol yaptı bir haftada köstebek yuvasına döndü
09:21 Açlık grevindeki tutuklular 7 gündür havalandırmaya çıkarılmıyor
09:20 Sönmez: Kadın sorunları siyasetin asli meselesidir
09:19 Hastanede skandal bitmiyor: Böbrek hastaları 'çöp' odalarında tedavi ediliyor
09:17 Parti faaliyetlerine 'emre aykırı davranış'tan ceza kesildi
09:16 Kürtçe ilk simatiyye: Beyana Xwarinan û Zewqên Wan
09:07 'Suriye’deki azınlıklar için SDG ayakta kalmalı'
09:06 ‘Kayyumlara karşı muhalif demokratik çizgiyi güçlendirmeliyiz’
09:05 Hatimoğulları: SMO’yu kim finanse ediyor?
09:04 Anneleriyle birlikte cezaevinde olan çocuklara tutuklu muamelesi yapılıyor
09:03 Önlem alınmazsa tarihi kilise yıkılacak
09:02 Dernek kapatıldı ama mücadeleyi bırakmadı
09:01 Vanlılar: Savaş ve baskı sürdükçe kriz bitmez
09:00 19 KASIM 2019 GÜNDEMİ
18/11/2019
23:09 Bütçe görüşmelerine ‘Efrin zeytini’ tartışması damga vurdu
22:55 Belediye ile görüşemeyen işportacılar yürüyüş düzenledi
22:38 Kemalbay’dan çalıştırılmayan iş teftiş müfettişlerine ilişkin soru önergesi
22:04 AKP Balıkesir İl Başkanı istifa etti
20:24 Tahrip edilen ‘Dipsiz Göl’ sit alanı ilan edilecek
19:27 İzmir’de trans hakları yürüyüşüne polis engeli
19:12 Atılım Gazetesi’nin etkinliğine bir yasak da İstanbul’dan
19:03 BM: 7,2 milyon çocuk özgürlüğünden mahrum bırakılmış durumda
18:31 Van'da cinsel istismar faili bir kişi tutuklandı
17:49 HDP'li 3 belediye eşbaşkanın gözaltı süresi uzatıldı
17:43 Kayyum belediyeye dev bayrak astı, ilk pozu ise AKP'lilerle verdi
17:22 Kadınlar 25 Kasım etkinliklerinde bir araya geldi
17:13 İzmir ve Osmaniye’de kadın cinayeti
17:05 Anarşist Kadınlar: Evlendirme daireleri kapatılsın
16:46 Tutuklu HDP'li eski vekile yeni dava
16:32 Polis istedi diye DNA örneği alınmak isteniyor
16:18 Akpazar’da kayyum protestosu: Bu ateş onları da yakacak
16:11 Eşbaşkan Çevik’in gözaltı süresi ikinci kez uzatıldı
16:10 HDP’li ve TJA'lı kadınlar cezaevlerindeki hemcinslerine kitap gönderdi
15:48 Suruç Aileleri İnisiyatifi: Hatice Çevik serbest bırakılsın
15:40 Bolivya'da hayatını kaybedenlerin sayısı 23'e yükseldi
15:36 Engin Eroğlu ölümünde otobüs sürücüsü kusurlu bulundu
15:14 Sakarya'daki yangında iki çocuk yaşamını yitirdi
15:01 Antep Valiliği mühendisin ölümünü ideolojik buldu!
14:58 Sur Belediyesi Eşbaşkanı yeni yol yapım çalışmalarını denetledi
14:57 Urfa Büyükşehir Belediyesi Meclisi toplantısında kayyum tepkisi
14:47 Kayyum atanan Derik'te HDP’liler esnafı ziyaret etti
14:39 TMMOB: Çöken camii inşaatı mühendislik ürünü değil
14:30 Dev-Lis: Rabia Naz cinayetinin takipçisi olacağız
14:25 Özsoy: Türkiye Kürt sorunundan kaçamaz
14:19 Meclis’e gönderilen 25 fezlekenin 24’ü HDP’li vekillere ait
14:04 Diyarbakır Emek ve Demokrasi Platformu: İktidar istifa etmeli
13:49 Başkaya: Onlar cezalandırmaya biz doğruyu söylemeye devam edeceğiz
13:46 SMO üniforması giyen DAİŞ üyeleri
12:54 ‘Hasankeyf ve Dicle Vadisi kıyamet günlerini yaşıyor’
12:53 Rusya ve Türkiye’nin devriyesinde bir kadın yaralandı
12:40 Oluç: Demokratik mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz
11:13 Doğayı korumak için fidan diktiler
10:57 Özerk Yönetim: Türkiye'nin DAİŞ ile olan işbirliğini belgeledik
10:19 Öğrenci sayısı azalırken İmam Hatip'lere bütçeden ayrılan pay arttı
10:17 Dicle Vadisi'nde yaşamın renkleri
10:14 Kürt partilerinden çağrı: Birlik için herkes tutumunu belirlesin
10:08 Sürücü: Kayyumlar eşbaşkanlık sistemine saldırıdır
09:59 Bir mahkumiyet bilmecesi!
09:01 Kayyuma gerekçe yapılan soruşturma iddianamesi kabul edilmedi
09:01 Nusaybin’de 25 kişi öldürüldü: Tek bir yetkilinin ifadesi alınmadı