Yılmaz: Bağdadi'nin ölümü Türkiye- IŞİD işbirliğini bir kez daha ortaya koydu

img
İSTANBUL – IŞİD Lideri Bağdadi’nin Türkiye sınırına 5 kilometre uzaklıkta öldürülmesiyle birlikte “IŞİD-Türkiye işbirliği”nin bir kez daha ortaya çıktığını belirten Dr. Arzu Yılmaz, “Bunların tek tek kaydedildiği yüzlerce sayfalık raporlar var. Her gün Bağdadi’nin ailesinden birinin yakaladığının ilan edilmesindeki telaşa bakılırsa Türkiye de risklerin farkında” dedi.   
 
Türkiye’nin 9 Ekim’de Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük başlattığı operasyonu sonrası değişen dengeleri, IŞİD Lideri Bağdadi’nin Türkiye sınırına 5 kilometre uzaklıkta bulunan İdlib’te öldürülmesini ve bunun Türkiye’ye olası yansımaları, CHP’nin bu süreçte izlediği politika ve bu politikanın Türkiye’ye yansımalarına ilişkin Hamburg Üniversitesi’nden Dr. Arzu Yılmaz, Mezopotamya Ajansı'na (MA) değerlendirmede bulundu.
 
 ‘ÇATIŞMALAR ARTABİLİR’
 
“Suriye’deki halihazır durum mayınlı bir tarlada top koşturmaya benziyor” diyen Yılmaz, hem Türkiye-ABD hem de Türkiye-Rusya arasında varılan anlaşmalara rağmen ateşkesin hala tam sağlanamadığını söyledi. Türkiye tarafından yapılan açıklamalara bakılırsa mevcut çatışmaların daha da artabileceğini dile getiren Yılmaz, “Üstelik mesele sadece Türkiye ve desteklediği Suriye Milli Ordusu (SMO) ile QSD ve Suriye rejim güçleri arasındaki çatışmalarla da sınırlı değil. Geçen hafta olduğu gibi, ABD birliklerinin saldırıya maruz kaldığı durumlar da yaşanıyor. Ama bu tabloya rağmen, Rusya’nın hızla Fırat’ın doğusunda başat güç konumuna geliyor. ABD’nin söz konusu saldırıyla ilgili şikayet mekanizmasında Rusya’yı muhatap alması da Rusya’nın bu yeni konumunu teyit ediyor”  diye belirtti.
 
‘ORTAK DÜŞMAN TÜRKİYE VE SMO’
 
Suriye rejimi ve QSD arasında yürütülen müzakerelerin henüz bir sonuca ulaşmadığını ifade eden Yılmaz, ancak görüşmelerde bazı noktalarda ortak hareket etme konusunda bir mutabakata varıldığına dikkat çekti. Hem Suriye rejiminin hem de QSD’nin Türkiye ve SMO’yu ortak düşman olarak gördüklerini belirten Yılmaz, “ABD’nin ise geldiğimiz aşamada ne hedefi ne de tutturduğu yol belli. Son çekilme kararı, Pentagon ve Beyaz Saray arasında Trump göreve geldiğinden bu yana süren görüş farklılığı parantezinin kapandığını düşündürmüştü. Ama ABD birliklerinin Haseke-Deyrezor hattına yeniden yerleşmesiyle öyle olmadığı anlaşıldı. Bu yeni konuşlanmanın nereye varacağı belirsiz olsa da en azından önümüzdeki bir yıl, ABD Başkanlık seçimlerine kadar, ABD’nin askeri mevcudiyetinde bir değişiklik olmaz gibi görünüyor. En son tahlilde, ABD’nin pozisyonunu ‘oyun kurucu’ olamadığı bir alanda ‘oyun bozucu’ bir rol olarak tarif edebiliriz. Bu bağlamda, Suriye sahasında ortaya konulan hedef ve izlenen politikalar bağlamında elle tutulur bir strateji sahibi yegane aktörün Rusya olduğunu söylemek yanlış olmaz. Rusya’nın bu aşamada ihtiyacı olan tek şey ise stratejik sabır.”
 
‘YÜZLERCE SAYFALIK RAPORLAR VAR’
 
IŞİD Lideri Bağdadi’nin Türkiye sınırına 5 kilometre uzaklıkta bulunan İdlib’te öldürülmesine de değinen Yılmaz, şöyle devam etti: “Hem Bağdadi’nin öldürüldüğü yer ve operasyonun hayata geçirilme şekli hem de Bağdadi’nin muhtemel halefinin Cerablus’ta öldürülmesi, bugüne kadar yaygın olarak dillendirilmekten kaçınılan şu şüphenin artık üstünün kapatılamayacağını ortaya koydu:  Türkiye dünyanın gördüğü en vahşi ve kanlı terör örgütü IŞİD’e karşı etkin bir mücadele yürütmemekle kalmamış, IŞİD faaliyetlerine/ üyelerine göz yumma veya himaye etme yoluyla destek olmuştur. Bu durum, aslında Türkiye’nin Musul Konsolosluğu IŞİD tarafından işgal edildiğinden bu yana adeta herkesin bildiği bir sır. Musul Konsolosluğu meselesi şimdilik hasıraltı edildi ama dünyanın dört bir tarafından IŞİD’e katılanların yıllarca Türkiye’yi adeta havaalanlarında görmeye alışık olduğumuz ‘buluşma noktası’ gibi kullanması herkesin gözleri önünde cereyan etti. Bunların hepsinin tek tek kaydedildiği yüzlerce sayfalık raporlar var. Bir raporun da Rusya’nın elinde BM’ye sunulmak üzere hazırlandığını 2015’te öğrenmiştik. Bu arada, ABD’nin IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk’in görevinden ayrıldıktan sonra kaleme aldığı yazılar savaşın öncelikle IŞİD -Türkiye bağlantısını koparmaya dönük nasıl planlandığını ortaya koyuyor. Bu son gelişmelerin de söz konusu raporlar listesine kalın harflerle kaydedildiğini söyleyebiliriz.”
 
‘TÜRKİYE DE TEHLİKENİN FARKINDA’
 
Bu raporların en yakın sonucunun Türkiye’nin himaye ettiği cihatçı örgütler konusunda ortaya çıkacağını dile getiren Yılmaz, Türkiye’nin artık İdlib ve  SMO eliyle işgal ettiği yerlerde kendi pozisyonunu taraflara dayatması zorlaşacağını belirtti. Türkiye için asıl tehlikenin uluslararası bir mahkemenin kurulmasına kadar varacak bir sürecin başlaması olduğunu ifade eden Yılmaz, “Her gün Bağdadi’nin ailesinden birinin yakaladığının ilan edilmesindeki telaşa bakılırsa Türkiye de risklerin farkında. Fakat Türkiye ile ilgili her uluslararası hukukun ihlali ya da suç konusu ortaya çıktığında olduğu gibi, bugün de bir cezalandırma yerine baskı mekanizmasının devreye gireceği görülüyor” dedi.   
 
‘CENEVRE’DEN SONUÇ BEKLEMEK İYİMSERLİKTİR’
 
Cenevre’de ilki gerçekleştirilen “Suriye Anayasası Komitesi”nin toplantısına da değinen Yılmaz, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Cenevre görüşmelerinin sonuçsuz kaldığı ve Astana sürecinin bir alternatif olarak işlemesiyle ortaya çıkan çift başlılık ortadan kalktı. Öte yandan, siyasi çözüm çabalarını baltalayan, muhalif kanadı kimlerim temsil edeceği konusundaki anlaşmazlık nihayet giderildi. Ve bir adım ilerisine geçilerek anayasa komitesi de oluşturuldu. Bunlar olumlu gelişmeler. Ama öte yandan bu tablonun ortaya çıkmasına zemin oluşturan sahadaki politik denge de son bir ay içinde alt-üst oldu. Ve bu denge konsolide olmadan Cenevre’deki görüşmelerin sonuç vermesini beklemek fazla iyimserlik olur.”
 
‘CHP TÜRKİYE’NİN MAHKUM EDİLMESİNE ZEMİN HAZIRLIYOR’      
 
CHP’nin bu süreçte izlediği politikalara da değinen Yılmaz, “CHP’nin işgal ettiği muhalefet pozisyonuna rağmen AKP-MHP hükümetinin içerde ve dışarıda yaptığı bütün yanlışların ve işlediği suçların ortağıdır. CHP’nin en iyimser tahlille,  ‘Türkiye’nin bekası’ adına bu dolaylı ortaklığı meşrulaştırma çabası nafile. Zira CHP bu tercihiyle, meselenin sadece AKP-MHP hükümeti sorumluluğu çerçevesinde ele alınması imkanını ortadan kaldırmakta ve Türkiye’nin bir ülke olarak mahkum edilmesine zemin hazırlamaktadır” ifadelerini kullandı.
 
‘SAVAŞ SURİYE’DEN ÇOK TÜRKİYE’Yİ DÖNÜŞTÜRDÜ’
 
Türkiye’nin 2011’de Suriye’de başlayan savaşa “bizim iç meselemizdir” diye yaklaştığını belirten Yılmaz,  günün sonunda içerde ve dışarıda bambaşka bir Türkiye’nin ortaya çıktığını vurguladı. Türkiye’nin bugün 8 yıl öncesinden çok farklı bir konumda olduğunu ifade eden Yılmaz, “Her şeyden önce bildiğimiz anlamda Türkiye Cumhuriyeti kurumlarıyla birlikte ortadan kalktı. Bugün Suriye’de Esad rejimin hala ayakta olduğunu ve hazırlıkları süren yeni anayasa çalışmalarının ‘Suriye Arap Cumhuriyeti’ başlıklı bir taslak çerçevesinde yürütüldüğünü düşünecek olursak, bu savaşın Suriye’den çok Türkiye’yi dönüştürdüğünü bile söylemek mümkün. Dolayısıyla, bu mesele çok daha uzun bir tartışmanın konusu. Ama kestirmeden bir sonuç çıkarmak gerekirse, Türkiye Cumhuriyeti kaybedildi ama yerini alan ‘Yeni Türkiye’ bir kazanç mı, orası şüpheli” şeklinde konuştu.  
 
MA / Ferhat Çelik 

Diğer başlıklar

21:16 İntiharlardan sonra ‘siyanüre’ yasak geldi
20:56 Tutuklu Kürt siyasetçi Eskicioğlu yaşamını yitirdi
20:49 Manisa’da kadın cinayeti, Kayseri’de katletme girişimi
20:32 'Savaşlar çocukların yaşam hakkını yok ediyor'
20:20 Korkusuz Gazetesi yazarı Takan saldırıya uğradı
20:18 Dawn Sendromlu çocuklar için uçurma etkinliği
19:59 Anarşist Kadınlar'dan eril medyaya: İsyanımızı satır aralarına saklayamazsınız
19:53 CHP’li Özkoç: Erken seçimin bir an önce olmasını biz de isteriz
19:50 Güleda Cansel'in katledilmesini protesto ettiler
19:40 Suruç anması 52’nci ayında: Suruç halkının iradesinin yanındayız
18:36 İHD Antep Şubesi: Gözaltına alınanlar serbest bırakılsın
17:54 ‘Türkiye’nin çocuk haklarına dair çekince koyduğu maddeler kaldırılsın’
17:49 Akpazar eylemi: Halk iradesi yetkisiz kılındı
17:20 Tanrıkulu: Belediye başkanı oldukları için tutuklandılar, başka neden yok
17:04 Grup Yorum üyelerinin tahliyesine itiraz
17:00 Eşbaşkanlık sistemi için verilen soru önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi
16:56 Ailesini rehin alan erkekten ilginç savunma!
16:48 Suruç Belediye Eşbaşkanı Çevik tutuklandı
16:47 11 avukatın müdafiliklerini yasaklayan karara itiraz
16:27 Küçükçekmece’de bir kişi evinde ölü bulundu
16:18 Suruç Belediye Eşbaşkanı Çevik hakkında tutuklama talebi
16:15 '15 yıl önceki şarkıya dava’
16:01 Cinsel saldırı davasında beraat
15:26 Maaşlarını alamayan işçiler eyleme başladı
15:25 Grup Yorum üyelerine tahliye
15:19 ‘Çocuk hakları için anlayış değişikliğine ihtiyaç var’
15:08 Kayyumun kapattığı Amida Jîn Kadın Danışmanlık Merkezi yeniden açıldı
15:01 Çet’in avukatları: İntiharla başladı cinsel saldırı olduğu ortaya çıktı
14:47 Kentlerde 25 Kasım çağrıları
14:41 Türkiye’de 3 bin çocuk cezaevinde
14:39 Baydar: HDP'nin mevzileri terketmemesi gerekir
14:29 Tiryaki’den Soylu’ya: FETÖ’cülerin taktiğini uygulayıp, delil yarattınız
14:11 Polis ev baskınında para çaldı iddiası
14:00 Yakıt yüklü TIR devrildi: 2 yaralı
13:48 HDP deklarasyonu açıklandı: Kazanımları koruma kararı ve erken seçim çağrısı
13:34 Buldan: Halkın emaneti onurumuzdur, teslim etmeyeceğiz
Temelli: Bu gidişatı durdurabiliriz
13:30 Tanrıkulu'dan Çocuk Hakları Raporu: 59 bin çocuk cinsel istismara uğradı
13:28 Dev Yapı-İş Sendikası Demir’in serbest bırakılmasını istedi
13:15 HDP’den Kayyum Raporu: Gasp ve düşman göstergesidir
12:54 'Sine- i millet' önerisine yanıt Barış Annesi'nden geldi
12:48 Bağlar’da saldırıya uğrayan Güney Koreli Kim yaşamını yitirdi
11:47 Aldar Xelil: Direniş uluslararası boyut kazandı, birlik olalım
11:44 Şule Çet davasında sanık Çağatay Aksu’ya 'müebbet' hapis istemi
11:29 Birleşik Metal İş'ten eylemdeki işçilere müdahale
11:20 HDP'liler tokalaşmayan Soylu'yu fotoğraflarla protesto etti
11:07 Elektrik hattında çalışan işçi akıma kapıldı
11:01 Şule Çet Davası başladı: Erkek adaleti teşhir etmeye devam edeceğiz
10:58 HDP kayyumlara karşı tutum belgesi açıklamak üzere toplandı
10:49 HDP ve DBP Antep il eşbaşkanları tutuklandı
10:37 Kayyumun daire başkanı görevden alındı
10:22 Safitürk Davası yarın görülecek
10:01 Osmaniye Cezaevi’nde açlık grevi 9’uncu gününde
10:00 Suruç Belediyesi Eşbaşkanı Çevik polise ifade vermedi
09:47 Seyhan'da patlayan bomba maddi hasara yol açtı
09:32 Şule Çet İçin Adalet Komisyonu’ndan çağrı: Şiddete karşı ses çıkartalım
09:30 Şırnak’ta her 2 günden biri yasak
09:22 5 Haziran'la ilgili ek iddianame: Biri emniyet müdürü 5 polise dava
09:18 Çocuk işçiliği Suriyeli göçmenlerle birlikte büyüdü
09:11 ‘Kürt çocukları hala anadillerinde eğitime erişemiyor’
09:10 Önce görevden uzaklaştırıldı sonra ifadesi alındı
09:09 10 ilin havası 13 termik santralle kirletilecek!
09:08 Kaz Dağları haberleri gazetecilerin iddianamesine suç delili yapıldı
09:07 Doğan: Çocuğu korumak için daha net yasalar çıkarılmalı
09:06 Bin 679 öğretmen AİHM’e gidiyor
09:05 25 Kasım'da ilk kez kadın eylemine katılacak: Çığlığımız sinerji oluşturacak
09:04 Kanar: Yargı paketlerinin reformla bir ilgisi yok
09:03 Demiri dövmek yetmiyor severek işlemek gerek
09:00 Kelebeklerden bu yana şiddete karşı mücadele sürüyor
09:00 Tümüklü: Söz hükmünü yitirdi, pratikte buluşma zamanı
09:00 HDP Van İl Eşbaşkanı Ökkeş Kava: Bizler başaracağız onlar kaybedecek
09:00 Öşvank Manastırı'na 8 aydır iskele kurulamadı
09:00 20 KASIM 2019 GÜNDEMİ
08:32 PEN Almanya'dan Ahmet Altan'a Onur üyeliği
08:32 Pengaton: Türkiye’nin saldırıları DAİŞ’in örgütlenmesine olanak sağladı
19/11/2019
22:47 HDP’nin EYT’liler için verdiği önerge reddedildi
21:43 HDP Antalya il yöneticisi tutuklandı
20:09 Kadın cinayetlerini protesto eden kadınlar gözaltına alındı
19:59 Af Örgütü: İran’daki protestolarda 106 kişi yaşamını yitirdi
19:42 Kalın: ABD ve Rusya'nın mutabakat şartlarını yerine getirmesini bekliyoruz
19:25 ÖDP: AKP halkı uçuruma sürüklüyor, ölümlerden o sorumlu
18:54 Ağrı’da HDP’liler gözaltına alındı
18:52 AİHM Türkiye’yi ‘Cenazeye katılmak suç değil’ diyerek tazminata mahkum etti
18:02 Dargeçit’te 10 kişinin gözaltı süreleri uzatıldı
17:53 Mülkiyeliler Birliği: Dekan ve şiddet uygulayanlar hakkında soruşturma açılsın
17:30 TGS: Gazetecilerin hakları yüksek yargı kararlarıyla budanıyor
17:14 ‘Kadına şiddet araştırılsın’ önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi
17:06 Erdoğan: Biz istihdam oluşturamadık diye değil, iş arayanlar arttı diye işsizlik artıyor
16:35 Urfa'da yasaklar 1 ay uzatıldı
16:34 Akpazar’da eylem 7’nci gününde: Kayyum gidecek
16:29 AKP’li Ünal’dan Kadirova’ya suçlama: Şizofreni belirtileri vardı
15:49 Avukatlar İmralı için başvuru yaptı
15:49 Türkiye’ye yasa dışı para transferine baskın
15:37 Kılıçdaroğlu: Kayyum, Seçimi kazandığın için seni cezalandırıyorum demek
15:26 Irak Askeri İstihbaratı: DAİŞ yöneticileri Türkiye’de
15:18 Rusya'dan Çavuşoğlu'na yanıt: Şaşkınlıkla karşıladık
15:09 Atılım Gazetesi çalışanları: Tek bir adım geri atmayacağız
15:01 Antalya'da kadınlar alanlarda olacak
14:55 Antep’te 4 kişi tutuklandı
14:53 Cebeci’de öğrencilere saldırı
14:52 İHD: Çocuk hakları bir insanlık meselesidir