Eren Keskin: AKP iktidarda kalabilmek için ‘derin’ yapıyla uzlaştı

img
İSTANBUL - Erdoğan'ın "Savcısıyım" dediği Ergenekon Davası’nda 5 isim haricindeki sanıkların tümü, Yargıtay’ın "örgüt yok" kararıyla 12 yıl sonra beraat ettirildi. İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, çıkan karar için "AKP iktidarda kalabilmek için ‘derin’ dediğimiz yapıyla uzlaşmak durumunda kaldı” dedi. 
 
İstanbul Ümraniye’deki bir gecekonduda 12 Haziran 2007 tarihinde 27 el bombasının ele geçirilmesiyle başlayan Ergenekon Davası, Yargıtay’ın “Ergenekon örgütünün varlığı ispat edilemedi” diyerek daha önce verilen hapis cezalarını bozması üzerine yeniden yapılan yargılamada doğrultusunda 12 yıl sonra karara bağlandı. Özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen davada 274 sanık yargılanmış, aralarında eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un da bulunduğu birçok isim mübbet ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarına çarptırılmıştı.
 
Dönemin Başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Savcısıyım" dediği davadan çıkan hapis cezaları, AKP ve Gülen Cemaati arasında başlayan çatışma ile birlikte 2016 ylında Yargıtay tarafından bozuldu. 16. Ceza Dairesi, "Ergenekon terör örgütünün varlığına ilişkin somut delil ortaya konulamamasını” bozma gerekçesi yaptı.
 
Yargıtay'ın bozma kararının ardından İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülmeye başlanan davada geçtğimiz 1 Temmuz günü karar çıktı. Davanın tüm sanıkları ‘örgüt üyeliği’nden beraat etti. Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet gazetesine el bombası saldırılarının failleri olan Alparslan Arslan dahil 4 kişiye ise, ‘müebbet hapis cezası’ verildi. 
 
Özellikle 90’lı yıllarda karşılaşılan toplu mezarlar, ‘faili meçhul’ cinayetler ve kaybedilmelere dair gerçeklerin açığa çıkarılması, Türkiye’nin geçmişi ile yüzleşmesi konusunda demokratik kamuoyunun ilk dönemlerde bir beklenti içerisinde olduğu davadan çıkan kararları, İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Avukat Eren Keskin değerlendirdi. 
 
‘KARAR ŞAŞIRTMADI’
 
Bugün Ergenekon davasının üstünün kapatılmış olmasının Türkiye’de demokrasi isteyen insanların derin devletle olan mücadelesini engellemeyeceğini belirterek sözlerine başlayan Eren Keskin, “Bizim, insan hakları savunucularının, demokratların bütün mücadeleleri 1915’ten bu yana işlenen devlet suçlarını ortaya çıkarmak üzerinedir. Mücadelemiz devam edecek. Bizim için değişen bir şey olmadı. Ben zaten olumlu bir karar beklemiyordum. Onun için beni şaşırtmadı" dedi. 
 
‘HİÇBİR ZAMAN GERÇEK BİR DEVLET OLMADI’
 
Yaşadıkları bu coğrafyada 1915’ten bu yana Cumhuriyetin de kurucusu olan ittihatçı yapının derin bir geleneği olduğunu vurgulayan Keskin, “görünürdeki devletin hiçbir zaman gerçek bir devlet olmadığını” söyledi. 
Bu coğrafyada her zaman çekirdek derin bir devletin olduğunu ve bunun yeni bir şey olmadığına vurgu yapan Keskin, "Biz insan hakları savunucuları olarak en yakıcı biçimde 90’larda bunu yaşadık. Çünkü 90’larda açıkça adına ‘kontrgerilla’ dediğimiz ya da birilerinin ‘derin devlet, özel harp dairesi’ dediği gizli bir yapının olduğu gerçek. Bu gizli yapı birçok cinayet işledi, insanlar gözaltında kaybedildi, köyler yakıldı ve bütün bu suçlar sonuçsuz kaldı" dedi.
 
Av. Keskin, AKP'nin iktidara geldiği dönemde derin devlet yapılanmasının son bulacağı, beyaz toroslar döneminin biteceği yönündeki söylemlerini de hatırlattı. “Ancak bir süre sonra AKP de bu derin yapıyla uzlaştı ve bugün geldiğimiz noktaya geldik” diyen Keskin, şunları belirtti: “AKP’nin başlangıç yıllarında, ‘askeri vesayetle biz mücadele ediyoruz’ dediği yıllarda bu Ergenekon davası açıldı. Ergenekon davası içinde gerçekten insanlık suçu işlemiş kişiler yargılandılar. Veli Küçük, Levent Ersöz, Kemal Kerinçsiz gibi isimler vardı. Ancak bir süre sonra bu davayla ilgisi olmaması gereken kişiler de bu davanın içine katıldılar ve Ergenekon davasında hiçbir zaman Kürdistan’da işlenen devlet suçları kapsama alınmadı. Biz zaten biliyorduk, o dosya gündemden düşürülecek ve beraat kararları çıkacaktı. Sonuçta da öyle oldu. Ben bu davanın sulandırılmaya başlanmasıyla, yani aslında bu davada yargılanmaması gereken kişilerin de sanık yapılması ile birlikte zaten sonucun böyle olacağını tahmin etmeye başlamıştım. Ve sonuçta AKP, derin devlet uzlaşması ile birlikte bu sonuç ortaya çıktı." 
 
‘DERİN DEVLETLE UZLAŞTI’
 
1990’larda birçok insanlık suçunun emrini veren Mehmet Ağar, Tansu Çiler gibi insanların bugün AKP’nin yanında yer aldığına işaret eden Keskin, mahkemenin verdiği kararın bu nedenle kendilerini şaşırtmadığını ifade etti.
Keskin, "Ben AKP düşmanlığı, karşıtlığı üzerinden bir mücadelenin -ki son zamanlarda böyle bir şey yaşanıyor- eksik bir mücadele olduğunu düşünüyorum. Bu bize devleti unutturuyor. AKP gider ama devlet kalır. Bunu hiç unutmamak gerekiyor. Kaldı ki AKP, iktidarda kalabilmek için işte o derin dediğimiz yapıyla uzlaşmak durumunda kaldı. O nedenle devleti iyi tanıyanlar olarak Ergenekon davasının sonuçlarına şaşırmadım" diye belirtti.
 
‘DEVLETİ İYİ TANIMAK GEREKİR’
 
Ergenekon davasının başlangıcını, "devletin kendi içindeki iktidar çatışması sonucu" olarak yorumlayan Keskin, o dönemde AKP'nin askeri vesayetle kavga eder bir noktada olduğunu ve o zaman yanına Gülen Cemaati’ni alarak, onlarla birlikte kendini güçlü hissettiğini dile getirdi. Bu nedenle devleti iyi tanımak gerektiğini kaydeden Keskin, "Devletin çeşitli aparatları var. Zaman zaman bu aparatlar değişir. Bir dönem Gülen teşkilatıydı. Ben çok iyi hatırlıyorum. Sadece Van’da iki genç yan yana geldiği anda polisin başlarında bittiği yerde, Bin sekiz tane Işık Evi açılmıştı. Nasıl açılıyor bunlar. Yani devletin kullandığı aparatlardan biriydi. Bununla işi biter başkasını kullanır" ifadelerini kullandı.
 
‘BURASI TC DEĞİL ŞIRNAK CUMHURİYETİ!’
 
Çekirdek yapı dışındaki hiçbir şeyin gerçek devlet olamayacağını belirten Keskin, sadece devlet tarafından dönem dönem kullanıldıklarını dile getirdi. Fethullah Gülen teşkilatının da böyle bir yapı içerisinde olduğunu ve AKP’nin de şuan aynı durumda olduğunu sözlerine ekleyen Keskin, Ergenekon davasının nasıl başladığını ise şöyle dile getirdi: 
 
“Devletin kendi içindeki iktidar savaşı nedeniyle böyle bir dava açıldı. Ama bir süre sonra taraflar yer değiştirdi. AKP’nin Gülen Cemaati’yle arası bozuldu ve güçlü kalmak adına o derin yapıyla uzlaşmaya gitti. O derin yapıyla uzlaşmaya gidince de zaten Ergenekon davasının devam etmesi mümkün değildi. Bence burada acı olan şudur; orada yargılanan bazı isimleri bizler insan hakları savunucuları olarak çok iyi tanıyoruz. Örneğin Levent Ersöz, Şırnak’ta komutandı. Ersöz, Şırnak’ta komutanken 2 tane HADEP’li o dönem gözaltında kaybedildi. Biz bu olay nedeniyle Şırnak’a gittiğimizde Levent Ersöz benim yakama yapışıp dedi ki; ‘Burası Şırnak Cumhuriyeti, burası Türkiye Cumhuriyeti değil. Burada benim sözüm geçer.’ 
 
Böyle bir adamdır Levent Ersöz. Orada büyük suçlar işlemiş bir kişiden söz ediyoruz. Levent Ersöz şimdi beraat etti. Biz şimdi onlara bir de tazminat ödeyeceğiz. Tutuklu kaldıkları süre için tazminat ödenecek bu insanlara. Yani bana göre çok korkunç bir durum bu.” 
 
‘MUHALEFET ETMELİYİZ’
 
Bugün haklarında beraat kararları verilse de, “Bu kişilerin suç işledikleri aşikardı” diyen  Keskin, hapis cezası verilen Danıştay saldırısı sanıklarından Alparslan Arslan’ın ise sadece bir piyon olduğunu kaydetti. Keskin, "Bu görevi verenler yargılanırsa örgütlü suç zaten ortaya çıkar. Ne dedi devlet; ‘canları sıkılmış, gitmişler hakimi öldürmüşler’. Bitti olay.. Ve biz bu coğrafyada sorgulamadıkça, ‘Her şey çok güzel olacak’ deyip kendimizi kandırdığımız sürece de bana göre hiçbir suçun faili ortaya çıkmayacak. O suçun faili zaten devletin kendisidir. Hiçbir zaman da ortaya çıkmayacak. Biz devleti temel almayıp, sadece bazı kişileri ve bazı partileri temel alıp, muhalefetimizi de ona karşı geliştirdiğimiz sürece zaten sonuç almak bana göre mümkün olmayacaktır” dedi.
 
‘KÜRT SİYASETİ DEVLETİ ÇOK KORKUTTU’
 
Keskin, tutuklu Kürt siyasetçilerin durumuna da dikkat çekti. Özellikle Kürt sivil siyasetinin şu anda devletin en çok korktuğu şey olduğunu söyleyen  Keskin, “Çünkü öyle bir şey oldu ki HDP ile birlikte sivil siyaset çok güçlendi. Yüzde 15 oy aldı ve bu oy giderek artacaktır. Bence bu devleti çok korkuttu. Selahattin Demirtaş başta olmak üzere Kürt sivil siyasetinden korkulduğu için birçok arkadaşımız hala cezaevinde. Hakim FETÖ'cüymüş, ulusalcıymış, Kemalistmiş hiçbir şey fark etmez. Kürt isen verilen karar geçerlidir. Sadece diğer kararları tartışırlar” diye belirtti.

Diğer başlıklar

15:05 KESK: Asgari ücret vergi dışı bırakılmalı
15:05 İHD: Parasız eğitim anayasal haktır
15:04 Bozgeyik: Ülkenin vergi şampiyonları asgari ücretlilerdir
14:31 DİSK Ege Temsilcisi: Asgari ücret 3 bin 200 TL olmalı
14:12 Türkiye’ye kara para uyarısı: 'Gri liste'ye alınabilir
14:01 Af Örgütü: İran'da 304 kişi öldürüldü
13:47 Tecavüz davasına bakan savcı hakkında suç duyurusunda bulunacaklar
13:35 Sakarya’da ilkokulda yangın
13:35 Savcı torunlarına cinsel istismarda bulunan C.Ö. hakkında ceza istedi
12:44 Hasta tutuklulara kart gönderildi
12:42 Tutak’ta öldürülen Murat Kaya’nın eşi: DAİŞ babamı, devlet eşimi öldürdü
11:08 Çanakkale’de servis minibüsü kaza yaptı: 15 işçi yaralı
10:53 Hasankeyf'in tarihi El-Rızk Camisi taşındı
10:51 Gazeteci Aykol: Aziz Oruç gazetecidir ve öğrencimdir
10:43 İşsizlik oranı yüzde 13.8'e yükseldi
10:30 Dr. Karakoç: Aziz Oruç’un tedavi edilmemesi etik ilkelere aykırı
10:18 Türkiye destekli gruplar Efrîn'de haraç kesiyor
10:13 Topraklarını isteyen Êzîdîler: Vicdanı olanlar arabulucu olsun
09:47 Kızıltepe Belediyesi Eşbaşkanı seçim çalışmaları gerekçesiyle tutuklandı
09:35 Yazar Aykoç: Kürtçe konuşmak ve yazmak yaygınlaşmalı
09:22 Diyarbakır Valisi’nden günler sonra açıklama: Sur'ları tahrip edenler gözaltına alındı
09:16 Ertuğrul Günay: Siyaset aklı ve dilinin değişmesi gerek
09:00 'Asgari ücret zamlara göre güncellenmeli'
09:00 16 ARALIK 2019 GÜNDEMİ
15/12/2019
23:59 Rusya’da özsavunmasını kullanan kadınlar ceza almayacak
23:46 Lübnan’da iki siyasi partiye ait bina ateşe verildi
22:55 Sultangazi’de Alevilerin evleri işaretlendi
22:27 Erdoğan: Gerekirse İncirlik’i de Kürecik’i de kapatırız
20:41 Oluç’tan AKP’li Muş’a: Şark Islahat Planı’nı kopya ettiniz
19:55 Suruç’ta silahlı kavga: 2 ölü 5 yaralı
19:40 Beşikçi: Devlet siyasi tutuklulardan intikam alma hırsı içinde
19:13 ‘Maraş’tan bu yana katliamlar hiç bitmedi’
18:45 Koçyiğit: Barış ve çatışmasızlık AKP’ye kaybettiriyor
18:00 Kızıltepe Belediye Eşbaşkanı Yılmaz tutuklandı
17:25 2000'li yıllardan bugüne insan hakları konuşuldu
17:19 Kadınlardan İstanbul ve İzmir’de Las Tesis danslı eylem
17:12 Özsoy: Ortadoğu’da Kürt ve Kürdistan meselesi var
17:01 Öcalan: Esareti ve köleliği dayatanlara karşı mücadeleden geri durmayacağız
16:44 'Kayyum, devletin Kürt meselesinde fabrika ayarına dönüşü'
16:31 Ahmet Kısa: Suçsuz ve hasta olan annemi serbest bırakın
16:21 Bursa’da konuşan Temelli: Yasa bilmez devlet zorba aygıta dönüşmüştür
15:54 Dersim katliamı tanığı dengbêj Silo Qiz toprağa verildi
15:48 Devlet korumasındaki çocuk başından vurulmuş halde bulundu
15:40 Ceren'in katil zanlısının duruşma günü belirlendi
15:22 HDP’li Orhan: Zulümlere rağmen başardık ve başaracağız
14:59 19 Aralık katliamında yaşamını yitirenler anıldı
14:41 ‘Tecavüz tehdidi’ iddiası sonrası Eğitim Bir Sen’li Memiş istifa etti
14:28 Mardin’deki isimlerin gözaltı süreleri uzatıldı
14:17 'Gözaltına kaybedilmek nedir?' diye sorup, yanıtladı
13:54 Kızıltepe Belediye Eşbaşkan Yılmaz adliyeye getirildi
13:29 Çavuşoğlu’ndan Libya açıklaması
13:25 Sanık için iç dünyasındaki kurgusuna dayanarak indirim istedi!
12:46 TUAY-DER: Tutuklu ve hükümlülerin can güvenliğinden endişe duyuyoruz
12:34 Akar yaşanan sivil ölümler için 'dezenformasyon' dedi
12:02 Türkiye’den Doğu Akdeniz’deki tansiyonu yükseltecek yeni adım
10:57 Rahşan Anter: Suçlu insanları beraat ettirmek için her türlü taklayı attılar
10:12 Gazeteci Oruç yaşadıklarını anlattı: Beni zorla sınırdan atıp ölüme terk ettiler
09:45 Kemiklerinin yan yana gömülmesine bile izin verilmedi
09:08 Sur’un yıkıntıları kamyonlarla satılıyor
09:06 Sustam: İntiharlar sadece kişisel ya da toplumsal değil politik bir vakadır
09:05 Gençlik örgütleri: Talebimiz eşit, parasız ve anadilde eğitim
09:01 KHK mağdurları: Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak
09:00 15 ARALIK 2019 GÜNDEMİ
00:15 Meclis'te Las Tesis protestosu
14/12/2019
23:44 İki yıl sonra ailelerine teslim edilen Elma ve Gördegir defnedildi
22:50 Suruç Belediyesi eski Eşbaşkanı Akbaş gözaltına alındı
22:06 Bütçe görüşmelerinde Cizre gerginliği:
Türk ordusu bombaladı
21:18 Hakkari’de yasak 15 gün daha uzatıldı
20:35 Özenç: Yargılamayan bir düzene doğru gidiliyor
20:05 Gazeteci Aziz Oruç için sosyal medya kampanyası
19:03 Kadınlardan dans müdahalesine tepki: Erkek devlet korksun
18:44 İSDEMİR'den patlama
18:24 Cizre bodrumları için Meclis Araştırma önergesi
17:34 ‘Hasankeyf'i yok etmek insanlığı yok etmektir’
17:30 Gazeteci Aykol: Halkın aynası olmamız gerekiyor
17:20 Leyla Güven: AKP de diğerleri gibi çöp sepetine gidecek
16:49 Pekcan: İhracatçılara 3 milyar 757 milyon TL fon sağlanacak
16:46 Gazeteci Oruç'tan mesaj: Dayanışmanıza ihtiyacım var
16:43 Gençler Erdal Eren'i andı
16:42 İstanbul’da arızdan kaynaklı metro seferleri durdu
16:27 Tiyatro oyuncusu Hale Akınlı yaşamını yitirdi
15:51 Pero Dundar: Yasaklar sürecinde 1 Milyon 809 bin kişinin temel hakları ihlal edildi
15:30 Federe Kürdistan Bölgesi'ne birlik çıkarması
15:29 Temelli: Cizre'yi unutmadık, yargılanacaksınız
15:21 Üç yıl önce randevu verildi hala hastaneye götürülmüyor
15:12 İzmir'de Faik Kevci’nin akıbeti soruldu
15:00 ‘Özgür baretlileriz’ diyerek kuruluşlarını deklare ettiler
14:56 Ayşe Karahan son yolculuğuna uğurlandı
14:49 'F Oturumu'nda hasta tutuklu Cihat Özdemir’in durumuna dikkat çekildi
14:42 Diyarbakır'da kaza: 4'ü çocuk 8 yaralı
14:39 Kayıp yakınlarının 'JİTEM Davası' isyanı: Yargı dinmeyen acıları katbekat arttırmıştır
14:35 Urfa'da kadınlar 'Toplumsal cinsiyeti' tartıştı
14:34 Cizre ve Silopi’de yaşamını yitirenler anıldı: Bodrumlardaki vahşeti tüm dünya gördü
14:32 Cumartesi Anneleri: Bizim ahımız onları rahat bırakmayacak
14:02 Olayın detayları paylaşıldı: Aziz Oruç sınırda ölüme terk edilmişti!
13:28 Dersim katliamı tanığı dengbêj Silo Qiz yaşamını yitirdi
13:22 HDP : İnsanlık suçlarını unutmuyoruz
13:07 AB ve BM'ye 'Özerk Yönetimi tanıyın' çağrısı
12:47 Çerkezoğlu: İşçi sınıfı hareketleri tarihsel bir süreçten geçiyor
12:18 Yük treni otomobil ile çarpıştı: 3 ölü