Kuzey ve Doğu Suriye Ermenileri ‘savunma taburu’ kurdu

img

HASEKÊ - Kuzey ve Doğu Suriye Ermenileri, soykırımın başlangıç tarihi olan 24 Nisan'da Nubar Ozanyan Taburu'nu ilan edecek. “Rojava Devrimi bizi bir araya getirdi” diyen taburun üyeleri, “1915’ler bir daha yaşanmaması için halkımızı savunacağız” dedi. 

 
Osmanlı tarafından 24 Nisan 1915’te Ermeni aydınlarının tutuklanması, sürülmesi, öldürülmesiyle başlayan ve 27 Mayıs 1915'teki Tehcir (Sevk ve İskan) Kanunu kapsamında bazı kaynaklara göre, 1.5 milyon Ermeni'nin yerinden yurdundan edilerek çoğunun katledilmesine yol açan soykırımın 104’üncü yılına giriyoruz. Türkiye ve bölgenin kadim halklarından olan Ermeniler, bulundukları kentlerden kademe kademe Ortadoğu’nun çeşitli yerlerine sürüldü. Bunların başında Suriye ve Irak gelirken, Suriye’ye gelen Ermeniler de katliamdan geçirildi. Hayatta kalma mücadelesi veren Suriyeli Ermeniler ise, Suriye’de patlak veren iç savaştan dolayı yok olma tehlikesiyle karşılaştı. Savaş içerisinde bazı silahlı grupların saldırılarına uğrayan Ermeniler, Rojava Devrimi'ne öncülük eden halkların başında geldi. Her alanda olduğu gibi askeri alanda da örgütlenen Ermeniler, Kuzey ve Doğu Suriye’de ilk kez bir Ermeni taburunu oluşturdu.
 
ERMENİ BİR TABUR
 
Daha önce Kuzey ve Doğu Suriye’nin savunma güçleri içerisinde yer alan Ermeniler, şimdi sadece Ermenilerden oluşan bir tabur kuruyor. Tabur; ismini DAİŞ’e karşı savaşırken yaşamını yitiren TKP/ML TİKKO komutanlarından Nubar Ozanyan’dan (Orhan Bakırcıyan) alıyor. Uzun bir süredir çalışması yürütülen taburun, hazırlıkları neredeyse tamamlanmış durumda. Taburun ilanı ise Ermeni Soykırımı’nın yıldönümü olan 24 Nisan’da yapılacak. İlanın yapılacağı yerde de hazırlıklar yapılırken, savaşçılar ilanın yapılacağı yerin duvarına, tüm dünyada Ermeni Soykırımı’nı temsil eden çiçek olarak görülen "beni unutma çiçeğini" de çizmeye başladı.
 
KİMLERDEN OLUŞYOR
 
50’yi aşkın kişiden oluşan taburun üyelerinin hepsi, 1915’te Suriye’ye sürülen Ermenilerin yakınları. Aralarında Diyarbakır, Urfa, Muş, Bitlis, Antep ve Batman’dan gelenler bulunuyor. Onlardan biri olan Masis Otanyaf da Urfa’dan sürülen Ermeni bir aileden geliyor. Taburun sorumlularından olan Otanyaf, askeri yapılanmalarının Kuzey ve Doğu Suriye’de örgütlenen ilk Ermeni askeri yapılanma olduğunu söyledi. Kürt, Arap ve Süryani taburlarından sonra Ermeni taburunun da kurulduğunu belirten Otanyaf, bunu halklarını savunmak için gerçekleştirdiklerini ifade etti. Otanyaf, Suriye’de Qamişlo, Hasekê, Serêkanîyê, Dirbesiyê ve Amudê gibi kentlere dağılan Ermenileri bir araya getirdiklerini söyledi. 
 
ERMENİCE ÖĞRENİYORLAR 
 
Uzun bir eğitim sürecinden geçen taburun öncelikli dersleri arasında ise Ermenice yer alıyor. Savaşçılar neredeyse her gün periyodik olarak Ermenice dilini öğreniyor. Eğitim gördükleri odada ünlü devrimci Levon Ekmeçiyan’dan katledilen son Ermeni olarak görülen Hrant Dink’e kadar birçok kişinin fotoğrafı asılmış. Dersler arasında Ermeni tarihi, kültürü ve sanatının yanı sıra gerçekleştirilen soykırıma ilişkin dersler var. Yıllardır kendilerinden zorla alınan dillerini öğrenmeye çalıştıklarını belirten Otanyaf, fikri ve ideolojik anlamda da çalışmalarının olduğunu kaydetti. Otanyaf, kendilerinden alınan her şeyi geri almak için savaş başlattıklarını dile getirdi.
 
‘ROJAVA BİZİ BİR ARAYA GETİRDİ’
 
1915’in Ermeniler için unutulmaz bir acı olduğunu belirten Otanyaf, Kuzey ve Doğu Suriye’de yaşam alanı bulduklarını ifade ederek, şöyle konuştu: “Rojava Devrimi kadın devrimi olduğu kadar, ezilen halkların devrimidir. Her halk bu devrim altında bir araya geldi. Ermeniler de bu devrimin öncü kesimlerinin başında geliyor. DAİŞ’le birlikte halkların bu birlikteliklerini yok etmeye çalıştılar. Biz de buna karşı örgütlenmeye başladık. Çalışmalarımız sonucu Nubar Ozanyan Taburu altında bir araya geldik. Rojava devrimine yapılan saldırılar bize bunu net gösterdi. Eğer böyle giderse daha önce Ermeniler nasıl yok edildiyse bu gün de yok edilmeye devam edilecek. Bu tehlikeyi gördük, bunun önünü almak için askeri olarak örgütlenmeye gittik. Türkiye’nin desteklediği çeteler bizi bir kez daha yok etmek istedi. Biz de Kürt ve Arap halklarımız ile birlikte buna karşı aynı saflarda yer aldık.”
 
‘HESAP SORACAĞIZ’
 
Halkların toprakları için mücadele ettiğini aktaran Otanyaf, Ermenilerin de aynı amaçla var olduklarını belirterek, “Ermenilere yaşatılan kara günün hesabını kimse vermiyor. Bunun şu an ki muhatabı Türkiye’dir. Fakat onların bize ve diğer halklarımıza nasıl yaklaştıklarını görüyoruz. Onun için onlardan bir şey beklemiyoruz. Ezilen halklara yaşatılanların hesabını biz soracağız. Bu da onun bir başlangıcıdır. Halklarımıza kutlu olsun” dedi.
 
KASAPYAN: KARA BİR GÜN
 
Taburun kadın savaşçılardan Tamara Kasapyan ise, soykırım dönemi Urfa’dan sürülen ailelerin birinden geliyor. 24 Nisan 1915’te Hıristiyan halklara dönük saldırıların başladığını dile getiren Kasapyan, özelde de Ermenilere büyük katliamlar yaşatıldığını aktardı. Kasapyan, 1915’in fiziki bir soykırımın yanı sıra kültürel ve demografik bir soykırım olduğunun da altını çizdi. Bu soykırım kapsamında Ermenilerin Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir tarafına dağıldığını kaydeden Kasapyan, “Ermeniler Suriye’ye de sürüldüler. Geldikleri yerlerde de bu yok etme politikaları devam etti. Geldikleri yerin dini ve dili neyse onların da o oldu. 24 Nisan biz Ermeniler için kara bir gündür” diye konuştu.
 
KADIN SAVAŞÇILAR DA VAR
 
Şimdi Kuzey ve Doğu Suriye topraklarında yaşadıklarını söyleyen Kasapyan, bu topraklarda gerçekleştirilen devrimin kendilerine ait olduğunu vurgulayarak, şunları ifade etti: “Biz de Ermeniler olarak bunun içinde yer alıyoruz. Her alanda olduğu gibi şimdi de askeri anlamda örgütleniyoruz. Bu tabur içinde sadece erkekler yok, aynı zamanda kadınlar da yer alıyor. Kadın taburunun kurulması için de çalışmalarımız olacak. Ancak bu ilerleyen zamanlarda yürütülecek. Kuzey ve Doğu Suriye toprakları bize kucak açtı. Şimdi biz de ona olan borcumuzu ödüyoruz. Onu savunuyoruz.”
 
24 NİSAN’DA İLAN EDİLECEK
 
Kasapyan, taburlarını 24 Nisan günü ilan edeceklerini belirterek, konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Ermeni Soykırımı’nın yapıldığı günün yıldönümünde bunu halklarımıza duyuracağız. Bu hem katliamlarına devam eden güçlere hem de soykırımcı güçlere karşı cevabımız olacak. 1915’ler bir daha yaşanmaması için halklarımıza söz veriyoruz. Kendimizi daha fazla savunacağız.”
 
MA / Nazım Daştan
 

Diğer başlıklar

08:19 Leyla Güven’in eylemi 200’üncü, ölüm orucu ise 27’nci gününde
25/05/2019
21:18 İftar sonrası tecride karşı oturma eylemi
20:46 Hakkari Katı Atık Birlik Başkanlığına Karaman seçildi
20:40 'Tecrit kalkana kadar alanlarda olacağız'
20:39 Marmara ve Ege'de deprem
19:52 Dersim’deki eylem 20’nci gününde
19:11 Kürt Dili Platformu’ndan Kürtçe konuş çağrısı
18:58 AKP İlçe Başkanı Gülsuyu Mahallesi için ‘terör yuvası’ dedi
18:23 33. Uluslararası İzmir Festivali başlıyor
18:22 Tutuklu annesi Lice’de polis tarafından darp edildi
18:01 Şırnak'ta helikopter hareketliliği
17:33 Yazar Faik Bulut serbest bırakıldı
17:26 İşkence edilenlerin ATK'ye sevk edilmesi talebine ret: 20 kişinin gözaltı süresi uzatıldı
17:17 Eylemdeki annelerini aradılar: Direnişimizin sesi oldunuz
17:07 Grevdeki tutukluların koğuşuna gece baskını!
17:01 'Çözümün yolu tecridin kaldırılmasından geçer'
16:04 Yeni Yaşam Gazetesi 1 yaşında!
15:48 TOHAV heyeti Urfa’da
15:20 Tutuklu anneleri: Yalnız çocuklarımız değil herkes için sokaklardayız
15:02 'Tecrit tümden kalkarsa ülkenin önü de açılır'
15:01 ‘Hasta tutuklu Adnan Öztel derhal serbest bırakılsın’
14:50 Tutuklu yakınları tecridi protesto etti
14:50 Hasta tutuklu Yıldırım'ın tahliyesi istendi
14:50 Yazar Faik Bulut gözaltına alındı
14:28 'Annelerin çığlığı katilleri gün yüzüne çıkaracak'
14:23 Müzakereciler Güney Afrika barışını anlattı: Korkularımızla yüzleşerek başardık
14:11 Öztrak: YSK mazbatanın çalındığını itiraf etti
13:55 141 gündür açlık grevindeki Yiğit: Eylemimiz sonuç alıyor
13:42 Cumartesi Anneleri 24'üncü yıllarında: Kötülüğe karşı vicdan kazanacak
13:26 Gebze'deki aileler: Her yerde çocuklarımızın yanında duracağız
13:05 CHP sandıklarda görev alacak avukatlar için eğitimlere başladı
11:43 Bingöl'de 23 bölge için yasak kararı
11:28 HDP'li Şık Meclis'te saldırıya uğradığı konuşması sebebiyle icralık oldu
10:22 Af Örgütü'nden Halfeti için 'Acil' kodlu imza kampanyası
10:21 Gözaltında cinsel organlarına elektrik verildi
09:42 Milli Eğitim Mardin'de belediyenin kurslarını engelliyor
09:29 HDP’den Torba Yasa şerhi: 23 Haziran rüşveti
09:08 Dersim halkı: Kim ne derse desin burası Dersim’dir
09:05 Meşru müdafaa hakkını kullanan Name Öztürk yaşadığı şiddeti anlattı
09:04 18 yıldır 'hakikati' arıyorlar: Vicdanımızda onu öldürmedik
09:03 Muhtarları görevinden alınan mahalleliler: Açık bir irade gaspı
09:03 Mahkeme kararlarına rağmen işlerine geri dönemiyorlar
09:02 Ramazan içeceği meyan şerbeti her derde deva
09:01 Av. Sert: Taciz mağdurları şikayetçi olduğuna pişman ettiriliyor
09:00 25 MAYIS 2019 GÜNDEMİ
08:30 Leyla Güven’in eylemi 199’uncu, ölüm orucu ise 26’ncı gününde
24/05/2019
22:25 Çaldıran’da gözaltına alınan 15 kişi serbest
22:21 Dersim'de yaşamını yitiren Erol köyünde defnedildi
21:59 ‘Nevin ölseydi Nurettin aynı cezayı almayacaktı’
20:51 Açlık grevini evinde sürdüren Öngün: Direniş insanı güzelleştiriyor