Taşçıer: Katliamlar ulusal birlikle engellenir

img

DİYARBAKIR - Kürt ulusal birliğinin aciliyetine dikkati çeken HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, birliğin Kürtlere dönük saldırıların ve katliamları engelleyeceğini belirterek, “Ulusal birlik, siyasi çözümün önünü açar” dedi. 

Türkiye’nin Kuzey-Doğu Suriye’ye dönük 9 Ekim’de başlattığı saldırılar sürüyor. Dünyanın dört bir yanından Kürtlerle dayanışma ve saldırılara karşı tepkiler de yükselmeye devam ediyor. Saldırılar boyunca Kürt ulusal birliğinin sağlanmasına işaret edildi. Türkiye’nin saldırıları karşısında bir kez daha açığa çıkan Kürt ulusal birliğinin önemine değinen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Kürt kazanımlarının korunması için ulusal birliğin sağlanması gerektiğini vurguladı. 
 
Saldırıların Kürt ulusal birliğinin sağlanmamasından kaynaklandığını ifade eden Taşçıer, Kürtlerin Birinci Dünya Savaşı’ndan bu yana temel sorunu yaşadığını söyledi. Kürtlerin bu nedenle kendi kendini yönetemediği eleştirisinde bulunan Taşçıer, bunun sonucunda Kürt varlığının inkarı üzerinden siyaset yürütüldüğünü kaydetti. 
 
‘BUNLAR YAŞANMAYACAKTI’
 
1924 Anayasası’nın Kürt inkarı üzerinden inşa edildiğini belirten Taşçıer, “100 yıl geçti. Bu anayasa, 1961 ve 1980 olmak üzere iki kez esaslı olarak değiştirilmiş. Ancak, Kürtler ile ilgili bölüme hiç dokunulmamıştır. Suriye ve İran’daki anayasalar da Kürtlerin yokluğu üzerine inşa edilmiş. Irak’ta ise çok büyük bedeller verilerek, belli bir statü sahibi elde ettiklerini görüyoruz. Bundan kaynaklı Kürtler, ulusal birliklerini kurmuş olsaydı, bugün bunları yaşamamış olacaktık” diye konuştu. 
 
‘BİRLİK RUHU KURUMSALLAŞTIRMALI’
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan, Mesut Barzani ve Celal Talabani’nin çağrısıyla 2013 yılında Erbil’de gerçekleştirilen Kürt ulusal birliği toplantısını anımsatan Taşçıer, “O toplantıda Kürt Ulusal Kongresi çalışmaları gerçekleşti. Eğer o gün biz başarılı olsaydık, bugün DAİŞ saldırılarından tutun Rojava Kürdistanı’nda yaşananlar yaşanmayacaktı” ifadelerini kullandı. 
 
Kürtlerin ulusal birlik ruhunu alanlarda açığa çıkardığının altını çizen Taşçıer, “Siyasetçi ve toplumsal öncülerin görevi, ortaya çıkan ulusal birlik ruhunu kurumsallaştırmaktır. Kürtler ilk kez Kobane’de bu birliği sağladı. Başur’da referandum sonrası Kerkük saldırısında birliği sağladı. Bugün de Rojava Kürdistan’da birliğini sağladı. Kürtler yek vücut oldu” diye belirtti.
 
‘KÜRTLERE SALDIRIYI ENGELLEYEBİLİRİZ’
 
Kürtlerin ulusal birliğin sağlanmasında hazır olduklarını ve Kürt Ulusal Kongresi’nin devam ettirilmesi gerekliliğine işaret eden Taşçıer, “Artık ulusal birliğin inşa etmek gerekiyor. Bundan sonra Kürtlere dönük yapılacak saldırıyı, baskıyı, soykırımı önleyebiliriz. Dünyada 40 milyon Kürt yaşıyor. Bu halk, oluşturacakları birlikle dünyanın bütün devletlerinde temsiliyet oluşturabilir. Bu da Kürtler arasındaki birliği hayata geçirir” şeklinde konuştu. 
 
‘HIZLANDIRMALIYIZ’
 
HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli öncülüğünde geçtiğimiz ay Federe Kürdistan Bölgesi’nde gerçekleştirilen ulusal birlik temaslarını hatırlatan Taşçıer, “Bu görüşmelerde ulusal birliğin öneminin yetkililere anlattık. Çok sıcak da karşılandık. Herkesin talebi ulusal birlik. Bu çalışmaları daha da hızlandırarak, ulusal birliği bir mekanizma haline getirme çalışmalarımız devam ediyor” dedi. 
 
‘KÜRTLERİN MENFAATİ ÖNE ÇIKMALI’
 
Kürtlerin ortak paydada buluşması gerektiğini vurgulayan Taşçıer, şunları söyledi: “Herkes kendi rengiyle yaşasın. Ortak çıkarlar için ulusal birlik çatısı altında bir araya gelmeliyiz. Kürt partileriyle ulusal birliği yakaladık. Kuzey’deki Kürt partileri, Kürtlere bir yönelim olduğunda ortaklaşabiliyoruz. Kürt partileriyle, bir an önce ulusal birliğin kurulması konusunda da çalışmalarımız devam ediyor. Kürt partileri artık Kürtlerin birliği ve menfaati üzerinde bir araya geliyor. Bu da çok önemli. Periyodik çalışmalarımız var ve çalışmalarımızda belli bir noktaya gelindi. Kısa dönemde bu çalışmalarımız sonuç alacak.”
 
‘BİRLİK SAVAŞI ENGELLER’
 
Ulusal birlik için yapılan çağrıların önemine dikkati çeken Taşçıer, bir an önce Kürtlerin ortaklaşması gerektiğini kaydetti. Taşçıer, “Sorunlar diyalogla, diplomasiyle çözülür. Eğer biz kendi aramızdaki sorunu çözemezsek, Ortadoğu’da gelişen emperyal güçlerin taleplerine maşa oluruz. Ulusal birlik, savaşı engeller. Ulusal birlik, siyasi çözümün önünü açar” diye konuştu. 
 
MA/ Mehmet Şah Oruç