HDP’den 4 Kasım için Araştırma Önergesi

img

ANKARA - HDP Grup başkanvekilleri Fatma Kurtulan ile Saruhan Oluç, 4 Kasım 2016’da partinin önceki Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile milletvekillerine yönelik operasyonun araştırılması için Meclis’e önerge verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekilleri Fatma Kurtulan ve Saruhan Oluç, 4 Kasım 2016’da aralarında HDP’nin önceki Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu 15 milletvekiline yönelik operasyonun araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi verdi.
 
Verilen önergenin gerekçesinde, Türkiye’deki mevcut yargı sistemi içerisinde farklı savcılıkların aynı anda hareket ettiğine dikkat çekilerek, farklı dosyalardan eş zamanlı operasyon yürütülmesini işletecek bir mekanizma olmamasına rağmen birçok ilde HDP’li vekillerin gözaltına alınıp sonrasında tutuklandıklarının altı çizildi. Önergede, “Dokunulmazlık gibi hukuki ve anayasal kavramlar, gerçek anlamından koparılarak siyasi çıkarlara göre daraltılmış, yargı bağımsızlığının yerine keyfi uygulamalar baş göstermiş; Anayasa, kanun, kuvvetler ayrılığı gibi kavramların içi boşaltılmıştır. Hukuk hem iktidarın hem de muhalefetin güvencesidir. Hukuk her düşünceden inançtan dinden mezhepten her farklılığın teminatı olmalıdır. Ancak geldiğimiz günde hukukun üstünlüğü dönüştürülüp, üstünlerin hukuku halini almıştır ifadelerine yer verildi.
 
Yapılan operasyonla birlikte milletvekillerinin yaşadığı hukuksuzluğun tüm boyutlarıyla araştırılması talep edildi.