Mecliste sistem tartışması: Her doğana değil, Erdoğan’a göre

img
ANKARA - Genel Kurul’da “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”ne ilişkin iktidar ve muhalefet arasında tartışma yaşandı. CHP, “Her doğana değil, Erdoğan’a göre Anayasa” derken, HDP sistemdeki aksaklıkların Meclis'te tartışılması gerektiğini belirtti. 
 
Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında Kanun Teklifi’nin görüşüleceği Meclis Genel Kurulu’nda, iktidar ve muhalefet arasında sistem tartışması yaşandı. Tartışma, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nin bir yıllık karnesini değerlendirmesiyle başladı. Akçay, sistemin yönetimde istikrar ve adalet sağladığını savunarak, “Hem kuvvetler ayrılığı daha belirgin hâle gelmiş hem de her kuvvet kendi içinde güçlenmiştir ancak kuvvetler ayrılığının daha belirgin hâle gelmiş olması iki erkin arasında kalın, kara duvarlar örülmesi anlamına da gelmemektedir. Yürütme ile yasama ilişkilerini kurumsallaştırıp formel hâle getiren düzenlemeler zaman içinde elbette yapılacaktır, yapılmalıdır” dedi.
 
‘ERDOĞAN’A GÖRE YAPILMIŞ ANAYASA’
 
Akçay’ın konuşması sonrası söz alan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel,“ Her doğana değil, Erdoğan'a göre yapılmış Anayasa, bir yıl sonunda Erdoğan'a da bir kolu uzun, bir paçası kısa gelmeye başladı. Bu yüzden bugün çıkıp da kürsüde ‘Yaptığımız işin arkasındayız.’ demek, ne günah çıkarmaya ne rejime karşı işlenen bu asli kusuru hafifletmeye ne ülkeye yaşatılan gerilemeyi geri almaya yeter” dedi. Özel, sistemi McKinsey’in kurduğunu belirterek, “ Sistemi kuran McKinsey, McKinsey'i savunan bir başka, kendisinin özünde milliyetçilik olan bir parti. Ve ‘Topal ördek olursun.’ dediklerinize nispet yapar gibi topallığı bırakın. Bir kolunuza Milliyetçi Hareket Partisi'ni almışsınız, birlikte karanlıkta şarkı söyleyen korkaklar gibi Türkiye'yi tehdit ede ede…Türkiye Varlık Fonu kuruldu, McKinsey'den danışmanlık alacak. Türkiye ayağa kalktı ve Ak Parti'li arkadaşlar da dedi ki: ‘Ne var bunda McKinsey'le ilk kez de çalışmıyoruz, Cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminin mimarisinde de McKinsey'den danışmanlık alındı.’ Alınmadıysa çıkar açıklarlar” dedi. 
 
AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş da “Peki, Anayasa'da ne istiyorsun? Parlamenter sistemi mi istiyorsun, yarı başkanlık mı istiyorsun; başkanlığı mı savunuyorsun, neyi savunuyorsunuz? Ne savunduğunuz belli değil, ne istediğiniz belli değil. Az önce sordum, hangi sistemi istiyorsunuz, çıkın o zaman onu söyleyin. O zaman hazırlığınızı yapın, Parlamentoya sunun, Parlamentodan geçirirseniz, 400'ü aşarsanız referanduma ihtiyaç yok, aşamazsanız referanduma gidersiniz, millet ne karar verirse başımızın üstünde yeri var ama sürekli konuşma, daha bir hazırlık yok ortada, hiçbir şey yok ortada” diye konuştu.
 
OLUÇ: SİSTEMİ MECLİSİN TARTIŞMAYA İHTİYACI VAR
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Saruhan Oluç ise “Bu sistemin aksayan ve uygun olmayan, demokrasiyle, hukukun üstünlüğüyle bağdaşmayan, kuvvetler ayrılığını bertaraf eden ve denge denetleme mekanizmalarını yok sayan bütün noktalarına dair ciddi bir tartışmaya ihtiyaç var. Dolayısıyla, hangi kavram kullanılarak bu tartışma yapılır bir önemi yok yani revizyon mu, tadilat mı, MR çekimi mi ama bu tartışmayı mutlaka Meclis yapmalıdır” dedi.
 
İYİ PARTİ: UYGULAMADA AKSAKLIK VAR
 
İyi Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu, “Bu sistemi tecrübe ediyoruz, kâğıt üstünde çok güzel olabilir bu sistem, uygulamada aksaklıklarını da görüyoruz. Yani hiç kimse devletine, milletine kötülük olsun diye kanun getirmez. Şimdi, bugün bir yıl sicilini gördüğümüz bu sistemin uygulamalarındaki aksaklıkları konuşacağız. Bunların uygulamadaki aksaklıklarında görünen hâkim hissiyat şu: Kâğıt üstünde çok güzel olsa da uygulamada keyfe dair bir model karşımıza çıktı” ifadesinde bulundu.