CHP 12 maddelik seçim bildirgesini açıkladı

img
ANKARA -  Partisinin seçim bildirgesini açıklayan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Kimsenin kimliğine, inancına bakmadan eşit davranacağız. Belediye başkanlarımız toplumun bütün değerlerine saygılı olacak. Hiçbir ayrımcılık yapmayacak” diye konuştu.
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlere ilişkin 12 maddelik seçim bildirgesini açıkladı. 1 Ocak’tan itibaren CHP’li belediyelerde çalışanlara asgari ücretin 2 bin 200 TL olacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, konuşmasının devamında Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Sivas mitinginde sarf ettiği, "Hala domates, biber, patlıcan konuşuyorsunuz; siz bir mermi fiyatı nedir onu düşünün" sözlerine de cevap verdi.
 
‘MUTFAKTA YANGIN VAR YİĞİT MUHTAÇ OLMUŞ KURU SOĞANA’
 
Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın Sivas mitingindeki sözlerine tepki olarak, ”Yahu şu anlayışa bakın! Türkiye'yi üretimden kopardılar. Cumhurbaşkanlığı koltuğunu işgal eden bir zat şikâyet eder bir konuma geldi. Çatışma kültürü, nefret üretiyor. Sanıyor ki ben milleti kandıracağım. Sivas'ta diyor ki, ‘Ne diyorlar domates, patlıcan, sivri biber. Yahu düşünün bir merminin fiyatı nedir?’ Yahu şu anlayışa bakın. Domates, biber diyen kim? Vatandaş. Soğanı unutmuş ama. Mahsuni diyordu ki; ‘Yiğit muhtaç olmuş soğana. Söylesem mi, söylemesem mi.’ Bir kurşunun hesabını yapıyorsan, buradan askere orduya gönderme yapıyorsan kendi kötü yönetiminin faturasını onlara çıkarmak istiyorsan, sen neden tank-palet fabrikasını satıyorsun? 
 
Efendim bu özelleştirme değil diyor, yalanın bu kadarını görmemiştim. Mutfakta yangın var haberi yok beyfendinin. O sanıyor ki bu millet ejder meyvesi yiyor. İflas, iflas anlaşması günlük hayatımızın standardı oldu. Yandaşa köprü, şehir hastanesi yaptırıyorsun dolarla, tık yok. 123 milyar dolarlık garanti veriyorsun onda da tık yok. Bakın bunları hiç tartışmıyor. Neyi tartışıyor; fiyatlar artıyor, suçlu manav, market, çiftçi... Bu saydıklarımın hepsi Türk Lirası kullanıyor dikkatinizi çekerim. Türk Lirasıyla karnını doyuranlar sürekli suçlu oluyor, dolarla iş yapanların sırtı sıvazlanıyor, ses çıkarılmıyor” diye tepki gösterdi.
 
Kılıçdaroğlu daha sonra partinin seçim bildirini açıkladı. 12 maddelik bildirge şöyle: 
 
“* Hoşgörülü ve saygılı kentler: Kimsenin kimliğine, inancına bakmadan eşit davranacağız. Belediye başkanlarımız toplumun bütün değerlerine saygılı olacak. Hiçbir ayrımcılık yapmayacak.
 
* Hakça paylaşan kentler: Rant bütün kentlerde vardır. Rantı hakça bölüştüğünüz zaman hiçbir sorun yoktur. Biz rantın hakça bölüşülmesini istiyoruz.
 
* Hesap veren ve şeffaf yönetilen kentler: Biz halktan vergi topluyoruz, harcadığımız her kuruşun hesabını vermek namus borcumuzdur.
 
* Yoksulluğu yenen kentler: Asgari ücret alan işçi kardeşlerime sesleniyorum. 1 Ocak 2019’dan itibaren asgari ücret 2 bin 200 liradır. Sen 2 bin 200 lira almak istiyorsan, oyunu CHP’ye vereceksin. Hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek, açlığı yok edeceğiz.
 
* Üreten ve istihdam yaratan kentler: Bir kent her alanda üretmeli. Büyükşehirler kırsalla işbirliği yapmalı. Kenti ağaçlarla, çiçeklerle donatmak için ithal mi etmek lazım?
 
* Yenilikçi ve akıllı kentler: İstanbullular Kadıköy’de, Beşiktaş’ta, Bakırköy’de, Sarıyer’de yaşamak isterim diyor. Buralarda insan sevgisi var.
 
* Ulaşım sorunu: Bütün İstanbul’u yaşanabilir kent haline getireceğiz. Ulaşım ve altyapı sorunlarını çözeceğiz.
 
* Nefes alan kentler: Beton ormanına dönüştü kentler. Bizim dışımızdaki canlılar da yok olmaya başladı.
 
* Sosyal adaleti sağlayan kentler: Engelliler, yaşlılar için pozitif ayrımcılık yapacağız.
 
* Kültür ve sanatı geliştiren kentler: Kentin bir kültürü vardır, sanatı vardır, sporu vardır yaşayacaksınız.
 
* Doğa dostu kentler: Bizim dışımızdaki bütün canlıları koruyacağız, onları besleyeceğiz.
 
* Mutlu şehirler: Tüm yurttaşlarımızla mutlu yaşamak istiyoruz, bu sözümüzün arkasında duracağız.”