Şırnak'ta kadınlar 25 Kasım startını verdi

  • kadın
  • 17:52 6 Kasım 2019
  • |
img

ŞIRNAK - HDP Şırnak Kadın Meclisi, Güçlükonak'ta esnaf ziyareti ve açıklama yaparak 25 Kasım etkinliklerinin startını verdi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Kadın Meclisi, Güçlükonak ilçesinde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü'nün startını verdi. Aralarında, HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, yerine kayyum atanan Cizre Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Kutlu ve İdil Belediye Eşbaşkanı Songül Erden'in de aralarında bulunduğu çok sayıda kadın ilk olarak ilçe esnafını ziyaret etti.

Kadınlar, ziyaretin ardından parti binası önünde açıklama yaptı. Açıklamada üzerinde, “Erkek Devlet Şiddetine Karşı İsyandayız” yazılı pankart açıldı.

AJANLIK DAYATMALARINA DİKKAT ÇEKİLDİ

HDP Kadın Meclisi üyesi Zilan Ecevit, kentte son dönemlerde ilçe eşbaşkanları ve parti yöneticilerine ajanlık dayatıldığını hatırlattı. Halkın ve yöneticilerinin tüm baskı, gözaltı ve tutuklamalara karşı kendi değerlerinden vazgeçmediğini vurgulayan Ecevit, "Polisin bu hukuk dışı uygulamalarına, baskı ve tehditleri karşısında mücadele ve direnişin kazanacağını, tüm bu girişimleri bir kez daha boşa çıkaracağımızı belirtiyoruz” dedi.  

HDP'Lİ İMİR: DİZ ÇÖKMEDİK

Ardından konuşan HDP'li İmir ise, iktidarın her alanda kadınlara saldırdığını belirterek, hiçbir kadının sistematik saldırılar ve ajanlaştırma karşısında diz çökmeyeceğinin altını çizdi. İmir, "İktidar şuan kirli politikalar yürütmekte. HDP çatısı altında yer alan hiçbir kadın AKP sistemine teslim olmadı ve olmayacak. Bizler her alanda mücadelemizi büyüteceğiz ve sokakları terk etmeyeceğiz. Tüm kadınlara sesleniyoruz; gelin HDP çatısı altında el ele verelim, kadın mücadelesini büyütelim" dedi.

Kadına yönelik şiddeti kınayan İmir, kamuoyunu her yerde kadın şiddetine karşı çıkmaya ve ses yükseltmeye çağırdı. İmir, devamla şunları söyledi: "Bizler bu gün çerçevesinde açıklamalar, paneller, sinevizyon ve yürüyüşler düzenleyeceğiz. Şiddete karşı sessiz olmayalım. Kadınlara yönelik yapılan bu saldırılar politik ve ideolojiktir."

Açıklama “Jin, jiyan, azadî” sloganı ile son buldu.