Adana Barosu’ndan ‘İstanbul Sözleşmesi ve Nafaka’ konulu panel

  • kadın
  • 17:43 6 Kasım 2019
  • |
img

ADANA - Adana Barosu’nun düzenlediği  "İstanbul Sözleşmesi ve Nafaka" konulu panelde konuşan Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, Türkiye'nin imzaladığı sözleşmenin gereğini yerine getiremediğini ve kadına yönelik şiddetin daha da artarak derinleştiğine dikkat çekti.
 
Adana Barosu, "İstanbul Sözleşmesi ve Nafaka" konulu paneli Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda düzenledi.  Panele konuşmacı olarak Türkiye Kadın Dernekleri Federasyon Başkanı Canan Güllü ve Ankara Barosu avukatlarından Eray Karınca katılırken, HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları ve  çok sayıda kişi ise izleyici olarak yerini aldı.

'2 BİN 805 KADIN KATLEDİLDİ'

Panelin açılış konuşmasını Adana Barosu Başkanı Avukat Veli Küçük yaptı. Son derece önemli ve güncel bir konuyu ele aldıklarını anlatan Av. Küçük, İstanbul Sözleşmesi’nin önemine değindi. Av. Küçük, 2008 yılından bu yana 2 bin 805 kadının katledildiğini belirterek, "Bu sayısal tablonun kadının aile yapısı içerisinde eve hapsedilmesi olarak görüyorum" dedi.

'ÖZGÜR YAŞAMA HAKKI'

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü de İstanbul Sözleşmesi ve içerisinde yer alan haklar hakkında bilgiler aktardı. Güllü, kadınların yanı sıra yaşlılar ve çocuklar için de bu sözleşme içerisinde maddelerin bulunduğunu hatırlattı. Türkiye'nin imzaladığı sözleşmenin gereğini yerine getiremediğini ve kadına yönelik şiddetin daha da artarak derinleştiğine dikkati çeken Güllü, "Kadının nafakası aynı zamanda kadının özgür yaşama hakkı anlamına da geliyor" dedi.

'MÜCADELE KAZANDIRIR'

Türkiye’nin, imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi’nin gereğini yerine getirmek zorunda olduğunu söyleyen Güllü, “Türkiye'de kadın hakları dernekleri federasyonu ve kadın sivil toplum dernekleri, 1850’lerden gelen bir mücadele vardır ve o mücadeleye sahip çıkarak dik, çağdaş durarak sürecin gerektiği gibi yaşamak istiyoruz ve mücadele etmeye devam edeceğiz. Mücadele kazandırır" ifadelerini kullandı.

Güllü’nün sunumunun ardından ise, Ankara Barosu üyesi avukat Eray Karınca tarafından İstanbul Sözleşmesi ve Nafaka’nın yanı sıra artan kadın cinayetleri, 6284 Sayılı Kanun ve güncel konular katılımcılara detaylı olarak anlatıldı.

Panel soru ve cevap bölümüyle son buldu.