HDP Uludere'de kongreye gitti

img

ŞIRNAK - HDP Uludere'de 3'üncü Olağan Kongresi’ni gerçekleştirdi. Coşkulu kongrede Mesut Paksoy ile Müzeyyen Rüstemoğlu yeni eşbaşkanlar olarak seçildi.  

Şırnak’ın Uludere ilçesinde, Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) 3’üncü Olağan Kongresi gerçekleşti. HDP Şırnak milletvekilleri Hasan Özgüneş ve Nuran İmir’in yanı sıra çok sayıda kişi kongreye katıldı. Kongre divanın oluşturulmasının ardından barış ve demokrasi mücadelesinde hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşuyla başladı.

'DÜNYA HALKLARI KÜRTLERİN YANINDA'

Kongrede konuşan HDP'li Özgüneş, Kürtlerin ve demokrasi güçlerinin AKP-MHP ittifakının hedefinde olduğunu belirtti. Partisi üzerindeki baskılara değinen Özgüneş, "Binlerce arkadaşımız tutuklandı.  Vekillerimiz, belediye başkanlarımız zindanlarda. Demokrasi kalmadı ve hukuk işlemiyor. Ülkeyi yönetemiyorlar" dedi. Günümüzde tüm dünya halklarının Kürtlerin yanında olduğuna dikkat çeken Özgüneş, “Ne yaparlarsa yapsınlar cesaretinizi kaybetmeyiniz. Birlikte örgütlenerek zulmün üzerine gideceğiz” dedi.

‘BAŞARI ÖRGÜTLENMEYLE GELİYOR’

Ardından konuşan HDP’li İmir ise,  belediyelere atanan kayyumlara tepki göstererek, yerelde örgütlenmenin önemi üzerinde durdu. İmir, "Zindanlardan sokaklara kadar yaşamının her alanında kendimizi örgütleyeceğiz. Kimse bizi geriletemeyecek. Başarı örgütlenme ile geliyor. Çocuklarımıza 100 yıllık bir gelecek bırakmak için örgütlülüğümüzü güçlendirmeliyiz.  Örgütlülük yaşam çeşmemizin kaynağıdır" diye konuştu.

Kongre, mali ve faaliyet raporlarının okunmasıyla devam etti.

Ardından yapılan seçimlerde, HDP Uludere İlçe Eşbaşkanlığı görevine Mesut Paksoy ile Müzeyyen Rüstemoğlu getirildi.

Kongre çekilen halaylarla son buldu.