Ege TUHAYDER: Cezaevlerinde hak ihlalleri had safhada

img

İZMİR - Ege TUHAYDER, Ege Bölgesi'ndeki cezaevlerinde yaşanan hak ihalelerine ilişkin düzenledikleri basın toplantısında, cezaevlerinde hak ihalelerinin had safhada olduğunu söyleyerek, ihlallere biran önce son verilmesi çağrısı yaptı.

Ege Tutuklu ve Hükümleri Aileleri İle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAYDER), Ege Bölgesi'ndeki cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Dernek binasında düzenlenen toplantıya dernek yöneticileri katıldı. Açıklamayı derneğin eş başkanı Ahmet Ertaş okudu.

Ertaş, ailelerin cezaevinde yaptığı görüşler ve avukatların müvekkilleriyle yaptığı görüşmelerinden edinilen bilgiler doğrultusunda cezaevlerinde hak ihlallerin devam ettiğini söyledi. Hak ihlallerinin her geçen gün arttığını belirten Ertaş, "İzmir'de Kırıklar 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Mahmut Aktaş'ın sağlık durumu kötüye gidiyor. Ağır kalp hastası olan tutuklu Aktaş'ın arot çıkışında baloncuk var ve tehlikeli olduğu için ameliyat yapılmıyor. Kırıklar 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde ise jandarma tarafından siyasi tutuklulara ince arama yapılırken, tahrik ve provokasyon söylemlerinde bulunuluyor " dedi.

'CEZAEVİ MÜDÜRÜ KİMLİK DAYATMASI YAPIYOR'

Manisa T Tipi Cezaevi’nde bulunan siyasi tutuklulara ayakta sayımın dayatıldığını ifade eden Ertaş, "İnfaz Hakimliği ayakta sayım alınmaz kararına rağmen idare sürekli 'Savcılığın talimatı var' diyor. Tutuklulara kitaplar verilmiyor. Şemsettin Erdem adlı siyasi tutuklu ise ayakta sayıma itiraz ettiği için 70 gün hücre cezası verildi. Bandırma 1 No’lu T Tipi Cezaevi’nde yeni atanan cezaevi müdürü tutuklulara kimlik dayatması yapıyor. Hasta tutukluların revire çıkmasına izin vermiyor. Tutuklular 10 kişilik odalarda 17 kişi kalıyor.  Bandırma 2 No’lu T Tipi Cezaevi'nde ise, sevkler uzun süre yapılmıyor. Mektuplar verilmiyor. Telefon hakkı ihlal ediliyor. Kantin fiyatları çok pahalı ve kalitesiz ürün satılıyor. İdareye verilen dilekçeler cevapsız kalıyor. Sağlık raporları çıktıları ücretsiz alınıyor. Cezaevindeki hak ihlalleri had safhaya ulaşmış durumda" diye belirtti.   

Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine biran önce son verilmesi gerektiğine vurgu yapan Ertaş, yetkilileri göreve davet etti.