HDP Gençlik Meclisi'nden gözaltılara tepki

img

ANKARA - HDP Gençlik Meclisi, üyelerinin gözaltına alınmasına tepki göstererek, "Saraylarında rahat oturamayanlar zor aygıtını gençliğe yöneltti " dedi. 

 
Hakların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi, ev baskınlarıyla gözaltına alınan üyelerine ilişkin yazılı açıklama yaptı.
"Saraylarında rahat oturamayanlar zor aygıtını gençliğe yöneltti" başlıklı açıklamada yapılan açıklamada, "Türkiye ve Kürdistan’da birleşik gençlik mücadelesinin güçlendiği, dünyada ise toplumsal hareketlerin sokaklara taştığı bugünlerde saraylarında rahat oturamayanlar, zor aygıtını yine toplumun dinamizmini sağlayan, toplumsal hareketlerin öncüsü olan gençliğe yöneltti. Meşruiyeti günden güne azalan, savaş, zor ve baskıyla iktidarını sürdürmeye çalışan AKP-MHP faşist bloğu, siyasi soykırım operasyonlarına bir yenisini daha ekledi" denildi. 
 
'45 ARKADAŞIMIZ HAKKINDA GÖZALTI KARARI'
 
Yapılan açıklamanın devamı şöyle: "Dün ve bugün yapılan ev baskınlarda 6’sı Yürütme Kurulu ve 23’ü Meclis üyemiz olmak üzere 29 arkadaşımız gözaltına alındı. Diyarbakır’da gözaltına alınan Meclis üyelerimizden Gülistan Yiğit, çıplak arama ve işkenceye maruz bırakılmıştır. Aynı operasyon kapsamında 45 arkadaşımız hakkında da gözaltı kararı verilmiştir. Halk iradesini kayyum darbesi ile gasp eden, gasp ettiği belediyelere sömürge valiliği mantığıyla kaymakam ve valilerini atayan, kadın kazanımlarını yok etmeye çalışan, halkların ortak devrimi olan Rojava Devrimi'ni boğmaya çalışan iktidarın çöküşü yakındır. İktidar, tüm bu saldırıların karşısında büyüyen ve evrenselleşen bir halkın özgürlük mücadelesinin olduğunu bilmelidir.
 
'MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ'
 
Gençlik Meclisimizin çalışmalarını her fırsatta kriminalize etmeye çalışan, yasadışı olduğunu iddia eden iktidar medyası ve yargısı bilmelidir ki; bizler meşruiyetimizi ve haklılığımızı halkımızdan ve mücadelemizin haklılığından alıyoruz. Bu yüzden yıldırmaya yönelik gözaltı ve tutuklama operasyonlarına rağmen bir adım dahi geri atmadan devraldığımız bu büyük yürüyüşü zafere ulaştırana kadar durmadan mücadeleye devam edeceğiz. AKP-MHP faşist iktidarını bir an önce arkadaşlarımızı serbest bırakmaya çağırıyoruz."